English

A e meriton një Nobel në letërsi Ismail Kadare, përgjigjet Rama

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkrimtari dhe studiuesi Luan Rama thotë se çmimi Nobel në Letërsi ndonjëherë është i lidhur me gjeografinë dhe ngjarjet politike dhe jo vetëm me gjenialitetin e shkrimtarit.

- Advertisement -

Në një intervistë për Euroneës Albania, Rama u shpreh se pavarësisht dëshirës që Kadare të fitonte një Nobel, duhet marrë parasysh që edhe Komisioni i Nobelit ndonjëherë gabon.

Ai solli shembullin e Peter Handke, mik i Millosheviçit dhe ithtar i lutës së Serbisë në Kosovës që indinjoi jo vetëm shqiptarët por edhe botën.

“Nganjëherë ndodhin edhe çudira me Nobelin. Nuk mund ta them, dëshirat janë, por duhet marrë parasysh edhe kjo. Erno shkruan romane të shkurtër por janë shumë të ashpër”, tha Rama.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?