Danimarka forcon ushtrinë me vajza

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shërbimi i detyruar ushtarak edhe për gratë, është ky propozimi më i ri në Danimarkë. Ky shtet është kritikuar gjerësisht nga aleatët perëndimorë për mangësitë e saj në mbrojtje.

Plani u zbulua nga ministri i mbrojtjes dhe zëvendëskryeministri Jakob Ellemann-Jensen në një intervistë me mediat lokale.

Me rritjen e tensioneve në rajon që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë shkurtin e kaluar, vendi nordik dëshiron të rrisë përmasat e ushtrisë së tij. Ministrja tha se ndërkohë që përfshirja e grave në forcat e armatosura do ta ndihmojë vendin të përmbushë kërkesat e NATO-s, prania e tyre do të jetë gjithashtu “e dobishme” për ushtrinë.

- Advertisement -

Aktualisht, gratë daneze mund t’i bashkohen ushtrisë vullnetarisht, ndërsa burrat janë ligjërisht të detyruar  të shërbejnë për një maksimum prej katër muajsh nëse thirren në një sistem lotarie.

Njoftimi u bë pasi Ministria e Mbrojtjes publikoi konkluzionet e një rishikimi dyvjeçar të NATO-s, i cili shprehte rezerva për dështimin e Danimarkës për të investuar në forcat e saj ushtarake sipas kërkesave gjeostrategjike.

Danimarka ka vendosur një objektiv ambicioz për një rritje prej 4.5 miliardë korona (659 milionë dollarë) në shpenzimet e mbrojtjes për të arritur 2% të prodhimit të brendshëm bruto deri në vitin 2030.

Sipas angazhimeve të saj ndaj NATO-s, Danimarka pritet të formojë një këmbësori elitare deri në vitin 2032. Në fillim të kësaj jave, Danimarka u zotua t’i dhurojë Ukrainës 19 sisteme të artilerisë së obusit Caesar të prodhimit francez, çka iu kërkua nga presidenti Zelensky.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

TË FUNDIT

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

Në të njëjtin burg me Dakon dhe Kokën, Fredi Beleri: Ja si ja kaloj me ta

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri i cili ndodhet në paraburgimin e Durrësit prej 7 muajsh tregoi në një intervistë ekskluzive për...

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×