English

Debate për përfaqësuesen e Spanjës në Eurovision

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Publiku dhe juria janë përplasur për përfaqësuesen e Spanjës në Eurovision.

- Advertisement -

Gjithçka nisi në Benidorm Fest ku këngëtarja Chanel fitoi me këngën “SloMo”.

Zgjedhjet u bënë nga dy sisteme të votës popullore, përkatësisht votimi televotues dhe votimi demoskopik, së bashku me votën e një jurie teknike prej 5 personash.

Edhe pse vota popullore shkoi për një grup muzikor me këngën “Terra”, juria i dha pikën më të lartë spanjolles me origjinë kubaneze. Kaq mjaftoi për ta caktuar atë si kandidaten zyrtare.

Chanel mori gjithsej 96 pikë ndërsa Tanxugueiras 90 pikë. Vendimi shkaktoi përplasje në rrjetet sociale, ku sipas disa denoncimeve një prej anëtarëve të jurisë, është në një lidhje të vjetër me këngëtaren.

Pavarësisht breshërisë së kritikave, Chanel Terrero mbetet e palëkundur dhe mirënjohëse. Ajo është plot shpresë se do të fitojë festivalin i cili këtë vit zhvillohet në Itali.

Shqipëria përfaqësohet nga Ronela Hajati me këngën “Sekret”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×