Dënimi i sportistes amerikane, SHBA dhe Rusia negociojnë shkëmbimin e të burgosurve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dënimi me 9 vjet burg i yllit të basketbollit amerikan Britney Griner nga një gjykatë ruse ka ngjallur dëshpërim të thellë në ligën femërore të NBA, në Shtetet e Bashkuara.

Lojtaret dhe trajnerja e ekpit Mercury Phoenix, ku Griner Militon, kanë deklaruar se kanë humbur dëshirën për të luajtur ndeshjet e kampionatit.

“Askush nuk donte të luante sot. Si mund të dalim në fushë dhe të luajmë me mendje të kthjellët në këtë situatë? I gjithë ekipi po qante përpara ndeshjes. Nuk mundet edhe ta nderojmë edhe të dalim e të luajmë njëkohësisht”, tha Skylar Diggins Smith, lojtare e Mercury Phoenix.

- Advertisement -

E konsideruar një nga lojtaret femra më të mira në botë, Griner u arrestua në shkurt në një aeroport të Moskës, pasi një sasi me vaj kanabisi u gjet në bagazhin e saj. sportistja kishte shkuar në Rusi për të luajtur me një klub lokal.

Ditën e premte, ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi se Moska është e gatshme të diskutojë shkëmbimin e të burgosurve me Uashingtonin.

“Ne jemi gati ta diskutojmë çështjen, por brenda kanalit për të cilin kanë rënë dakord presidentët Putin dhe Biden. Është një kanal i posaçëm dhe pavarësisht çfarë thuhet në publik është i rëndësishëm”, u shpreh Lavrov.

Flitet se administrata amerikane është e gatshme t’i ofrojë Moskës Viktor Bout, i njohur si “tregtari i vdekjes”, i cili po vuan një dënim 25-vjeçar në Shtetet e Bashkuara për trafik armësh.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tensionet në Veri, Osmani takon ministrin e Mbrojtjes dhe komandantin e FSK-së

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, njëherazi dhe komandantja supreme e Forcës së Sigurisë së Kosovës ka pritur sot në takim ministrin e...

Turizëm kulturor në Durrës, vizitorët e huaj të interesuar për historinë e qytetit

Pushimet në Durrës nuk kanë më sezon! Ndonëse dita e fundit e shtatorit, kudo nëpër qytet gjen turistë. Shumica prej tyre e vizitojnë Shqipërinë për...

Basha takime në Tiranë: Të ardhurat e shqiptarëve, më të ulëtat në Evropë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, gjatë takimeve në degën 4 në Tiranë, pati një ndalesë në zonën pranë shkollës "Bajram Curri", ku bisedoi...

TË FUNDIT

Tensionet në Veri, Osmani takon ministrin e Mbrojtjes dhe komandantin e FSK-së

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, njëherazi dhe komandantja supreme e Forcës së Sigurisë së Kosovës ka pritur sot në takim ministrin e...

Turizëm kulturor në Durrës, vizitorët e huaj të interesuar për historinë e qytetit

Pushimet në Durrës nuk kanë më sezon! Ndonëse dita e fundit e shtatorit, kudo nëpër qytet gjen turistë. Shumica prej tyre e vizitojnë Shqipërinë për...

Basha takime në Tiranë: Të ardhurat e shqiptarëve, më të ulëtat në Evropë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, gjatë takimeve në degën 4 në Tiranë, pati një ndalesë në zonën pranë shkollës "Bajram Curri", ku bisedoi...

Njësia e mjekësisë fetale, Demaliaj: Kapje në kohë e anomalive gjatë shtatzënisë

Materniteti Mbretëresha Geraldinë është pajisur me një njësi të re të mjekësisë fetale, e cila do t’iu vijë në ndihmë mjekëve që me anë...

Gërvalla: Po kërkojnë t’i vënë flakën Kosovës nga brenda, s’do të ndodhë

Për ministren e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, nuk ka dyshim se sulmi i 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ishte akt i kryer...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×