Dënohet financiari i Trump, shpallet fajtor për mashtrim dhe evazion fiskal

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shefi i financave të kompanisë së ish-presidentit Donald Trump është shpallur fajtor për mashtrim dhe evazion fiskal nga një gjykatë e Nju Jorkut.

Allen Weisselberg, që ka shërbyer si shef i operacioneve financiare të “Trump Organization”, akuzohej për fshehjen e më shumë se 1.7 milionë dollarëve.

Ai pritet të dënohet me 5 muaj në burgun famëkeq “Rajkers Ajllënd” dhe do t’i duhet të kthejë paratë që u detyrohet tatimeve.

- Advertisement -

Nga ana e tij, Trump nuk është akuzuar. Ish-presidenti e ka quajtur hetimin penal të prokurorisë së Manhatanit ndaj kompanisë së pronave të patundshme të familjes së tij një “gjueti shtrigash”.

Çështja lidhet me një skemë 15-vjeçare që sipas prokurorëve ndihmoi drejtuesit e organizatës së Trump të shmangnin shlyerjen e taksave mbi përfitimet e korporatës nga shit-blerja dhe dhënia me qira e apartamenteve dhe automjeteve luksoze.

Hetimi synonte të verifikonte nëse Weisselberg dhe drejtues të tjerë kishin marrë përfitime pa i raportuar ato tek institucionet.

Në seancën e mbajtur, 75-vjeçari pranoi përfshirjen e tij në skemën e mashtrimit dhe përfitimet e paligjshme që rridhnin prej saj.

Weisselberg, i konsideruar një nga ortakët më besnikë të Trump, punoi për ish-presidentin për rreth 50 vjet. Ai e la detyrën si shef i operacioneve financiare të cilën e mbante që prej 2005-s vitin e kaluar, kur u arrestua.

Edhe kompania e ish-kreut të shtetit është gjithashtu e pandehur në këtë proces, me avokatët e saj që pretendojnë pafajësinë.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kaosi në parlament, PS kërkon përjashtimin e Berishës dhe 5 deputetëve nga Kuvendi

Grupi Parlamentar i PS ditën e sotme i ka paraqitur një kërkesë kryetares së Kuvendit Lindita Nikolla ku kërkojnë marrjen e masës disiplinore për...

Dita e Holokaustit, Rama: Shqipëria ka vendin e nderit në Luftën e II Botërore

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përmes një postimi në facebook në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit. Përmes një postimi në facebook shefi...

Hidhet nga pallati, ndërron jetë një person

Një 80-vjeçar dyshohet se është vetëhedhur nga kati i tretë i një pallati në qytetin e Fushë Krujës, duke ndërruar jetë. Paraprakisht dyshohet se 80-vjeçari...

TË FUNDIT

Kaosi në parlament, PS kërkon përjashtimin e Berishës dhe 5 deputetëve nga Kuvendi

Grupi Parlamentar i PS ditën e sotme i ka paraqitur një kërkesë kryetares së Kuvendit Lindita Nikolla ku kërkojnë marrjen e masës disiplinore për...

Dita e Holokaustit, Rama: Shqipëria ka vendin e nderit në Luftën e II Botërore

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përmes një postimi në facebook në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit. Përmes një postimi në facebook shefi...

Hidhet nga pallati, ndërron jetë një person

Një 80-vjeçar dyshohet se është vetëhedhur nga kati i tretë i një pallati në qytetin e Fushë Krujës, duke ndërruar jetë. Paraprakisht dyshohet se 80-vjeçari...

Aksidentoi për vdekje 20-vjeçarin dhe u largua, arrestohet 65-vjeçari nga Fieri

Është arrestuar 65-vjeçari nga Fieri i cili pak ditë më parë aksidentoi për vdekje 20-vjeçarin në Elbasan dhe më pas u largua nga vendi...

Ukraina: Kemi rrëzuar shumicën e raketave dhe dronëve të lëshuar nga Rusia

Rusia lëshoi ​​70 raketa në Ukrainë të enjten, 47 prej të cilave u rrëzuan, thanë Forcat e Armatosura të Ukrainës në përditësimin e saj...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×