‘Dënoj pushtimin e pajustifikuar rus të Irakut’, gafa e ish-presidentit Bush

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-presidenti amerikan George W Bush ka bërë një gafë gjatë një fjalimi mbi demokracinë teksa dënoi ‘pushtimin e pajustifikuar dhe të dhunshëm të Rusisë në Irak’.

Bush, i cili dërgoi trupat amerikane për të rrëzuar Saddam Husseinin gjatë kohës kur ishte president, u ngatërrua gjatë një fjalimi mbi demokracinë ditën e mërkurë.

“Zgjedhjet në Rusi u vodhën”, tha 75-vjeçari. “Kundërshtarët politikë burgosen ose përjashtohen nga proceset zgjedhore”.

- Advertisement -

“Ky është rezultati i mungesës së balancës mes pushteteve në Rusi”, tha ai.

“Vendimi i një njeriu të vetëm për të ndërmarrë një pushtim të pajustifikuar dhe të dhunshëm të Irakut … doja të thosha Ukrainës.”

Bush u përpoq ta kalonte me shaka duke ia hedhur fajin moshës për gafën e bërë, teksa audienca shpërtheu në të qeshura.

Ai ngrit supet dhe tha nën zë: “Edhe Irakun”.

Gjatë presidencës së Bushit, Shtetet e Bashkuara, Britania dhe forcat aleate pushtuan Irakun për të rrëzuar qeverinë e Saddam Husseinit, me pretendimin se po fshihte armë kimike e bërthamore.

Lufta rrënoi shoqërinë irakiane dhe mbolli edhe më shumë konflikt në mbarë rajonin. Nga ana tjetër, nuk u arrit të provohej kurrë prezenca e armëve kimike.

Sipas autoriteteve në Irak, mbi 122 mijë civilë u vranë gjatë pushtimit dhe dhunës që pasoi nga viti 2003 në 2013-ën.

Gafa e Bushit ka sjellë reagime të shumta në rrjete sociale.

Senatorja amerikane Nina Turner e cilësoi ish-presidentin ‘kriminel lufte’ në një status në Twitter, ndërsa gazetari dhe autori Wajahat Ali tha se Bushit “iu deshën 20 vjet që më në fund të rrëfejë të vërtetën’.

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në Gjykatën Kushtetuese (FOTO)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës me trupën e plotë të...

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...

Përjashtohet për 10 ditë nga Kuvendi Sali Berisha dhe 4 deputetë të PD-së

Përjashtohen me 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet parlamenare, deputetët Sali Berisha, Belind Këlliçi, Flamur Noka, Edmond Spaho dhe Edi Paloka. Vendimi 3 me...

TË FUNDIT

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në Gjykatën Kushtetuese (FOTO)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës me trupën e plotë të...

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...

Përjashtohet për 10 ditë nga Kuvendi Sali Berisha dhe 4 deputetë të PD-së

Përjashtohen me 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet parlamenare, deputetët Sali Berisha, Belind Këlliçi, Flamur Noka, Edmond Spaho dhe Edi Paloka. Vendimi 3 me...

“Jam i pafajshëm” Rrëzohet kërkesa e ish-shefit të policisë të implikuar me Habilajt

Apeli i Posaçëm Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka rrëzuar kërkesën e ish-shefit të Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode që kërkonte pafajësinë. Ai...

Arrestohen për korrupsion përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave

Përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave, janë arrestuar nga policia e Tiranës pasi shpërdoruan detyrën dhe morën para, për të mos raportuar...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×