Dëshmi të reja për sulmin e 6 janarit në Capitol Hill

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për herë të parë një ish ndihmës i Shtëpisë së Bardhë ka dëshmuar në seancat dëgjimore të Kongresit ku po hetohet sulmi 6 janarit në Capitol Hill.

Përballë një sërë provash,  Cassidy Hutchinson tha se ish presidenti Trump me vetëdije udhëzoi mbështetësit e armatosur të marshonin drejt Kapitolit në  përpjekje për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të 2020-ës.

Ai kishte urdhëruar që të hiqen detektorët e armëve të quajtur mags gjatë një  tubim në mëngjesin e datës 6.

- Advertisement -

“Isha pranë një bisede ku dëgjova presidentin të thoshte diçka të tillë ,nuk më intereson që ata kanë armë. Ata nuk janë këtu për të më lënduar. Lërini njerëzit e mi të hyjnë dhe ata mund të marshojnë për në Kapitol . Lërini njerëzit të hyjnë. Largoni  detektorët e armëve,” – tha Hutchinson.

Ai zbuloi gjithashtu se edhe para 6 janarit, Trump dhe ndihmësit kryesorë ishin të vetëdijshëm se gjërat mund të shkonin deri në akte në dhun.

“U ktheva në zyrën  dhe gjeta z. Meadows. Ai nuk ngriti sytë nga telefoni i tij. Mbaj mend që u mbështeta te dera dhe tha, sapo pata një bisedë interesante me Rudin, Mark, duket sikur do të shkojmë në Kapitol. Ka shumë gjëra, Cass,  më tha por nuk e di , gjërat mund shkojnë , shumë keq në 6 janar,” – u shpreh Hutchinson.

Komiteti që heton sulmin e  6 janarit i udhëhequr nga Demokratët ka kërkuar të lidhë ish-presidentin drejtpërdrejt me përpjekjet për të penguar Kongresin të certifikojë rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020 kur u shpall fitues presidenti Joe Biden.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

TË FUNDIT

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×