English

Dhjetëra të arrestuar në Universitetin e Kolumbisë, policia heq flamurin palestinez

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbi 100 protestues u arrestuan të martën në Universitetin Columbia dhe City College të Nju Jorkut, sipas një zyrtari të zbatimit të ligjit.

- Advertisement -

Shumica e arrestimeve u bënë në Kolumbi, duke përfshirë rreth 22 protestues që policia thotë se u përpoqën të pengonin oficerët të hynin në kampus, tha zyrtari.

Sipas zyrtarit, ekipet taktike në Kolumbi fillimisht ngritën një perimetër rreth kampusit për të mbajtur protestuesit dhe për të parandaluar arrestime të mëtejshme. Ofertat më pas hynë në kampus përmes pikave të shumta hyrëse.

Policia e Nju Jorkut hoqi flamurin palestinez në Kolegjin e Qytetit të Nju Jorkut, duke e zëvendësuar atë me flamurin amerikan, sipas pamjeve të postuara nga zëvendëskomisioneri i NYPD, Kaz Daughtry.

Në postimin e tij në X, i njohur më parë si Twitter, ai e përshkroi atë si një “skenë të pabesueshme dhe moment krenarie”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?