English

Djali i “El Chapo” ekstradohet në SHBA, akuzohet për trafik droge dhe vrasje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Djali i bosit famëkeq të drogës, JoaquinEl ChapoGuzman, është ekstraduar në Shtetet e Bashkuara për akuza të lidhura me trafikun e drogës.

- Advertisement -

Ovidio Guzman dyshohet se ka udhëhequr së bashku me vëllain e tij kartelin e fuqishëm të Sinaloas, i themeluar nga i ati.

Ovidio akuzohet gjithashtu se ka urdhëruar vrasjen e një këngëtareje që kishte refuzuar të performonte në dasmën e tij.

Ai u arrestua në janar pikërisht në shtetin verior të Sinaloas dhe që prej atëherë është mbajtur në paraburgim.

“Ky ekstradim është hapi më i fundit i përpjekjeve të Departamentit të Drejtësisë për të sulmuar çdo aspekt të operacioneve të kartelit”, deklaroi prokurori i përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Merrick Garland.

Dërgimi i Ovidio Guzman në Amerikë vjen pak ditë pasi bashkëshortja 33-vjeçare e të atit, Emma Coronel, u lirua nga burgu në Shtetet e Bashkuara, pasi ishte dënuar në nëntor të 2021-shit për trafik droge.

Ndërsa vetë El Chapo po shlyen një dënim me burgim të përjetshëm në një burg të sigurisë së lartë në Kolorado, për drejtimin e organizatës famëkeqe kriminale.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?