‘Dosja Trump’, një ekspert i specializuar do të analizojë dokumentet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjyqtarja federale Eileen Cannon ra dakord sot të caktojë një ekspert të posaçëm për të shqyrtuar dokumentet e sekuestruara nga FBI-ja gjatë një kontrolli në pronën e ish-presidentit amerikan Donald Trump në Florida.

Ajo urdhëroi Departamentin e Drejtësisë të pezullonte hetimin penal, por tha se do të lejonte zyrtarët e inteligjencës amerikane të vazhdonin të kryenin një vlerësim të dokumenteve, si dhe një vlerësim të dëmtimit të sigurisë kombëtare, raportoi Reuters.

Cannon i dha afat ekipit ligjor të Trump dhe Departamentit të Drejtësisë deri të premten për të paraqitur një listë të të nominuarve për ekspertë të specializuar.

- Advertisement -

Një ekspert i specializuar është një ekspert i pavarur, i cili mund të caktohet nga gjykata në çështje të ndjeshme për të pasur akses dhe për të shqyrtuar materialet e mbrojtura nga marrëdhënia avokat-klient. Qëllimi i angazhimit të tyre është të parandalojnë hetuesit që të trajtojnë dokumentet në mënyrë të papërshtatshme.

Trump ka akuzuar Departamentin e Drejtësisë se ka nisur një “gjueti shtrigash” kundër tij dhe avokatët e tij argumentojnë se emërimi i një pale të tretë të pavarur për të shqyrtuar materialin do të ishte një kontroll i rëndësishëm për qeverinë.

Trump është nën hetim për marrjen e dokumenteve qeveritare nga Shtëpia e Bardhë dhe pasi mandati i tij përfundoi në janar 2021, ai i mori dokumentet në shtëpinë e tij në pronën Mar-a-Lago në Palm Beach.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Si po tkurret Venecia, qyteti-lagunë pre e ndryshimeve demografike

Turistët në një gondola që rrëshqasin në ujërat e qeta të kanalit. Kjo është pamja ikonë e Venecias, që njihet në mbarë botën, por...

Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me luftën kundër...

Punimet për hekurudhën Tiranë-Durrës, 40% kanë përfunduar

Rrjeti hekurudhor në Durrës është kthyer tashmë në një kantier ndërtimi. Ndërtimi i këtij projekti po ecën me ritme të kënaqshme. Burime zyrtare pranë Hekurudhës Shqiptare...

TË FUNDIT

Si po tkurret Venecia, qyteti-lagunë pre e ndryshimeve demografike

Turistët në një gondola që rrëshqasin në ujërat e qeta të kanalit. Kjo është pamja ikonë e Venecias, që njihet në mbarë botën, por...

Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me luftën kundër...

Punimet për hekurudhën Tiranë-Durrës, 40% kanë përfunduar

Rrjeti hekurudhor në Durrës është kthyer tashmë në një kantier ndërtimi. Ndërtimi i këtij projekti po ecën me ritme të kënaqshme. Burime zyrtare pranë Hekurudhës Shqiptare...

Zv.kryetarja e Kuvendit: Ja arsyeja pse Rama nuk ishte në seancë për interpelancë

"Interpelanca ishte urgjente dhe për këtë shkak, sipas rregullores je i detyruar që ta vendosësh si pikë të parë në rendin e ditës. Deputetët...

Aksident i frikshëm në Durrës, përplasen 3 automjete

Një aksident i trefishtë ka ndodhur mbrëmjen e së enjtes në Durrës, në afërsi të kodrës së Rrashbullit. Të përfshira janë 3 automjete, njëra prej...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×