English

Drutë e zjarrit deri në 7000 lekë metër/kub, qeveria propozon heqjen e TVSH-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e Financave kërkon heqjen e TVSh-së për drutë e zjarrit si masë e përkohshme deri në fund të vitit të ardhshëm.

- Advertisement -

Qëllimi është lehtësimi i barrës së çmimit te qytetarët në një kohë që kërkesa e lartë dhe mungesa në treg kanë rritur deri në 60 për qind këtë produkt.

Drutë përdoren për ngrohje në masë në zonat juglindore dhe veriore të vendit.

Një familjeje me 3 anëtarë i duhet minimalisht 7-8 metër/kub dru. Aktualisht, një metër/kub po shitet në treg deri në 7 mijë lekë, nga 4 mijë lekë që shitej vitin e kaluar.

Ky çmim ka nxjerrë në protestë qytetarët në zonën e Korçës. Në Bashkinë e Maliqit thonë se vetëm 10 për qind e familjeve kanë siguruar sasinë e nevojshme për ngrohje për shkak të çmimit dhe të mungesës në treg.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?