English

Duma ruse miraton pa asnjë votë kundër, ndryshimet kushtetuese të propozuara nga Putin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Duma ruse kalon ndryshimet kushtetuese, pa asnjë votë kundër. Dhoma e ulët e Parlamentit rus mbështeti në mënyrë unanime ndryshimet kushtetuese të propozuara nga presidenti Vladimir Putin, që shihen gjerësisht si një përpjekje e tij për të zgjeruar influencën pasi të tërhiqet.

- Advertisement -

Reformat, që Presidenti rus i zbuloi javën e kaluar, u mbështetën nga të 432 ligjvënësit që ndodheshin në sallën e Dumës, siç njihet ndryshe dhoma e ulët e Parlamentit, e kontrolluar nga partia në pushtet Rusia e Bashkuar. Askush nuk votoi kundër apo abstenoi.

Ndryshimet duket se i japin fushëveprimi Putin që të ruajë influencën e tij në momentin që mandati presidencial skadon në vitin 2024, edhe pse pak ditë më parë ai tha se nuk mbështet praktikat e epokës sovjetike me liderë të përjetshëm që vdesin në detyrë.

Legjislacioni mban për herë të parë statusin e Këshillit të Shtetit, aktualisht një strukturë e profilit të ulët që këshillon presidentin. Disa nga kompetencat e gjera të kreut të shtetit përfshihen gjithashtu në ndryshimet kushtetuese, që parashikojnë edhe zgjerimin e pushtetit të Parlamentit.

Putin, 67 vjeç, nuk i ka bërë publike planet e tij kur do të lërë Kremlinin. Para se të kthehen në ligj, amendamentet kushtetuese duhet të aprovohen nga dhoma e ulët e Parlamentit në dy votime të mëtejshme, para se të votohen në dhomën e sipërme, të ekzaminohen nga parlamentet rajonale dhe më pas të firmosen nga vetë Putin. Kushtetuta e Rusisë nuk ndryshohet që prej vitit 1993.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?