Escobar-Lajçak takohen me Presidenten Osmani

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështjet e Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak dhe përfaqësuesi Special i SHBA për Ballkanin Perëndimor si dhe zv.ndihmës sekretar i shtetit, Gabriel Escobar kanë nisur vizitën e tyre treditore në Kosovë duke u takuar me presidenten Vjosa Osmani.

Presidenca njofton se nuk do të ketë deklarim të Osmanit por vetëm komunikatë për shtyp, ndërsa të dy të dërguarit do të mbajnë një konferencë për media mëngjesin e së mërkurës.

Menjëherë pas takimit me Osmanin, Escboar dhe Lajçak do të takohen me kryeministrin Kurti, takim i planifikuar pas orës 17:00.

- Advertisement -

Në Prishtinë, Lajçak dhe Escobar do të takohen me liderët e politikës si dhe përfaqësues të komunitetit ndërkombëtar.

Qëllimi kryesor i vizitës është diskutimi i hapave të ardhshme në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë që po ndërmjetësohet nga BE dhe SHBA.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tensionet në Veri, Haradinaj: Kurti dhe Osmani e kthyen vendin 10 vite pas

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Veri dhe me qëndrimet që kanë...

U kap me 45 kg kokainë e mbi 400 mijë euro cash, dënohet shqiptari në Itali

Një 46-vjeçar shqiptar është dënuar me 4 vite dhe 5 muaj burg pasi u kap me 45 kilogramë kokainë dhe me 404 mijë euro...

“Pranuan bashkëpunimin me Metën, jo me ne”, Pampuri: E çuan PD-në në katastrofë

Deputetja e Partisë Demokratike Orjola Pampuri tha për Euronews Albania se grupimi i Rithemelimit, e çoi Partinë Demokratike drejt katastrofës, pasi sipas saj rezultatet...

TË FUNDIT

Tensionet në Veri, Haradinaj: Kurti dhe Osmani e kthyen vendin 10 vite pas

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Veri dhe me qëndrimet që kanë...

U kap me 45 kg kokainë e mbi 400 mijë euro cash, dënohet shqiptari në Itali

Një 46-vjeçar shqiptar është dënuar me 4 vite dhe 5 muaj burg pasi u kap me 45 kilogramë kokainë dhe me 404 mijë euro...

“Pranuan bashkëpunimin me Metën, jo me ne”, Pampuri: E çuan PD-në në katastrofë

Deputetja e Partisë Demokratike Orjola Pampuri tha për Euronews Albania se grupimi i Rithemelimit, e çoi Partinë Demokratike drejt katastrofës, pasi sipas saj rezultatet...

Aksident i rëndë në Itali, bie në humnerë autobusi me fëmijë

Një autobus është përfshirë në një aksident dhe ka dalë nga rruga në provincën Massa Carrara, në lokalitetin Tecchia Rossa, midis Pontremolit dhe Zerit. Mediat...

KAS rinumëron kutinë në Mallakastër| 63 vota mangët për PDIU

Nga numërimi i një kutie në Mallakastër, rezultoi se PDIU kishte 63 vota mangët në rezultatin final. Rihapja e kutisë në KAS bëri që PDIU...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×