Fëmija 5 vjeç që ra në pusin 32 metra, nxirret pa jetë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fëmija 5 vjeç nga Maroku, që ra në pus katër ditë më parë, ka vdekur.

Lajmi i trishtë u konfirmua në një deklaratë për mediat nga autoritetet e vendit mbretëror pak pasi trupi i tij u nxorr nga thellësia, raporton BBC.

Përpjekjet për nxjerrjen e tij mbërthyen të gjithë vendin, ku qindra persona u mblodhën në vendin e ngjarjes.

- Advertisement -

Djali i quajtur Rayan ra në një gropë 32 metra thellësi ndërsa përpjekjet për shpëtimin e tij ishin të ngadalta për shkak të frikës nga rrëshqitja e dheut.

Ekipi i shpëtimit e gjeti Rayan Awram të vdekur pas katër ditësh përpjekje për ta nxjerr.

Fëmija ra në pus ndërsa po luante pranë shtëpisë së tij.

Pas nxjerrjes së trupit, doktorët konfirmuan se ai kishte vdekur para se ekipi shpëtues të arrinte tek ai.

Gjerësia e pusit prej vetëm 45 centimetra nuk lejonte që shpëtuesit të arrinin tek Rayan përmes gropës.

Ekipi gërmoi dheun krah pusit në mënyrë që të hapte një vrimë horizontale për të arritur trupin e vogëlushit.

Ata instaluan dhe tuba në mënyrë që të pengonin rrëshqitjen e dheut.

Ekspertët përdorën një litar për të dërguar oksigjen dhe ujë në fund të pusit ndërsa një kamera e monitoronte djalin.

Pamjet e publikuara të premten tregonin, vogëlushin të shtrirë në fund të gropës së thellë.

Ngjarja tërhoqi vëmendjen e gjithë botës, pasi hashtagu #SaveRayan u përdor masivisht në rrjetet sociale.

Operacioni kompleks, ngjalli simpati edhe tek vendi fqinj, Algjeria, që është rivale me Marokun.

 
2 COMMENTS

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me luftën kundër...

Punimet për hekurudhën Tiranë-Durrës, 40% kanë përfunduar

Rrjeti hekurudhor në Durrës është kthyer tashmë në një kantier ndërtimi. Ndërtimi i këtij projekti po ecën me ritme të kënaqshme. Burime zyrtare pranë Hekurudhës Shqiptare...

Zv.kryetarja e Kuvendit: Ja arsyeja pse Rama nuk ishte në seancë për interpelancë

"Interpelanca ishte urgjente dhe për këtë shkak, sipas rregullores je i detyruar që ta vendosësh si pikë të parë në rendin e ditës. Deputetët...

TË FUNDIT

Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me luftën kundër...

Punimet për hekurudhën Tiranë-Durrës, 40% kanë përfunduar

Rrjeti hekurudhor në Durrës është kthyer tashmë në një kantier ndërtimi. Ndërtimi i këtij projekti po ecën me ritme të kënaqshme. Burime zyrtare pranë Hekurudhës Shqiptare...

Zv.kryetarja e Kuvendit: Ja arsyeja pse Rama nuk ishte në seancë për interpelancë

"Interpelanca ishte urgjente dhe për këtë shkak, sipas rregullores je i detyruar që ta vendosësh si pikë të parë në rendin e ditës. Deputetët...

Aksident i frikshëm në Durrës, përplasen 3 automjete

Një aksident i trefishtë ka ndodhur mbrëmjen e së enjtes në Durrës, në afërsi të kodrës së Rrashbullit. Të përfshira janë 3 automjete, njëra prej...

Vendeve afrikane u mungon qasja në vaksinën kundër kolerës

Agjencia e shëndetit publik e Afrikës thotë se vendet me shpërthime vdekjeprurëse të kolerës në kontinent nuk kanë qasje të menjëhershme në vaksina, në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×