rusi

Çmim kufizues naftës ruse, vendet e BE-së arrijnë marrëveshjen, kostoja 60$ për fuçi

Vendet e Bashkimit Evropian ranë dakord të premten të kufizojnë çmimin e naftës ruse që transportohet në rrugë detare në 60...

Bjellorusia gati për luftë, Ministri rus i mbrojtjes takohet me Lukashenko

Ministri i Brendshëm rus Sergei Shoigu dhe presidenti bjellorus Lukashenko u takuan në Minsk për të diskutuar operacionet ushtarake të Moskës...

Perëndimi duhet të shqyrtojë kërkesat e Rusisë për sigurinë, thotë Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se Perëndimi duhet të shqyrtojë nevojën e Rusisë për garanci sigurie nëse Presidenti Vladimir Putin pranon...

Rusia pushton Mariupolin, trupat ruse ngrenë bazë ushtarake në qytetin e shkatërruar

Rusia po konsolidon praninë e saj në qytetin-port të Mariupolit duke ndërtuar një bazë të madhe ushtarake. Kështu tregojnë disa pamje satelitore...

Gjermania do t’ia dërgojë Ukrainës qindra gjeneratorë të energjisë

Gjermania do t’ia dërgojë Ukrainës qindra gjeneratorë të energjisë elektrike, pas dëmtimit të infrastrukturës ukrainase si pasojë e bombardimeve të forcave...

Biden i gatshëm të flasë me Putinin nëse ai vërtet dëshiron t’i japë fund luftës

Presidenti i SHBA Joe Biden ka thënë se do të ishte i gatshëm të takonte Vladimir Putinin e Rusisë, nëse ky...

Blinken: Nëse Putin dëshiron, lufta mund të përfundojë nesër

Sekretari Antony Blinken e quajti të mundshëm dialogun midis Rusisë dhe Ukrainës për përfundimin e armiqësive, nëse Moska është ‘serioze’. “Nëse ka...

Sirena alarmi në Ukrainë, sërish rrezik nga sulmet ruse

Në çdo rajon të Ukrainës po dëgjohen sirena alarmi. Kështu raportojnë mediat e huaja ndërsa shtojnë se sirenat po paralajmërojnë banorët se...

Ushtria ukrainase: Forcat ruse po sulmojnë në lindje, kanë forcuar pozicionet në jug

Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase ka thënë se forcat shtetërore janë duke vazhduar luftimet në rajonin lindor Donjeck, ndërsa në...

Gjykatë për krimet ruse, BE: Ukraina të rindërtohet me paratë e oligarkëve

Bashkimi Evropian do që Rusia të mbahet përgjegjëse për krimet e kryera në Ukrainë. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der...

Zjarr në një magazinë nafte në Rusinë perëndimore 

Në një magazinë në rajonin Bryansk, në perëndim të Rusisë, tanket e naftës në rreth 1800 metra katrorë morën flakë sot,...

Linja e komunikimit SHBA-Rusi është përdorur një herë që nga fillimi i luftës 

Një linjë komunikimi e krijuar për të parandaluar përleshjet për situatën në Ukrainë midis ushtrive amerikane dhe ruse në fillim të...

Rusia shtyn bisedimet për inspektimin e armëve bërthamore

Rusia ka shtyrë bisedimet me Shtetet e Bashkuara lidhur me armët bërthamore, që ishin paraparë të mbaheshin gjatë kësaj jave në...

Ukraina i quan gjenocid sulmet ruse ndaj rrjetit të energjisë elektrike

Sulmet e Rusisë ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës përbëjnë gjenocid, thotë një zyrtar i lartë ukrainas. Sulmet në objektet kryesore kishin në...

“Skenar për vrasjen e një presidenti”, çfarë po planifikon Vladimir Putin?

Kremlini ka marrë një vendim për një “zgjidhje” radikale të një prej problemeve të tij në lidhje me Bjellorusinë, sipas mediave të...

Putin takim me nënat e ushtarëve të vrarë: Ndaj dhimbjen me ju

“Ne ndajmë dhimbjen tuaj”, u ka thënë presidenti rus Vladimir Putin një grupi nënash të ushtarëve rusë që kanë luftuar, dhe...