Festivali i dritave në Amsterdam nën kufizimet anti-COVID

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjatë muajve të dimrit të errët, nga dhjetori në janar, Amsterdami kthehet në një muze dritash në qiell të hapur. Megjithatë, këtë vit, Festivali i Dritave do të mbahet në kushte të kufizuara për shkak të pandemisë.

Instalacionet e krijuara nga artistë, stilistë dhe arkitektë mund të shihen në orët e para të mëngjesit, nga ora 7 deri në 9 dhe pasdite, nga ora 3 deri në 5.

Më pas, në qytet nuk do të ketë më trafik në qendër të qytetit, pasi pas orës 17 të gjitha dyqanet në Amsterdam duhet të mbyllin dyert. Me këto masa, qeveria holandeze synon të vërë nën kontroll infektimin nga COVID.

- Advertisement -

Për ata që dëshirojnë të shohin shfaqjen me drita sa më shumë të jetë e mundur, të rekomandueshme janë orët e mëngjesit.

Ajo mund të shijohet jashtëzakonisht mirë përmes një turi në kanalin e famshëm të qytetit, me festivalin që do të zgjasë deri më 23 janar.

Ai tërheq rreth një milion vizitorë, por nëse kjo shifër do të arrihet në këtë edicion të dhjetë, me kufizimet strikte, kjo mbetet për t’u parë.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Spahiu: Lirimi i Tahirit, bast i humbur i SHBA-së për dënimin e peshqve të mëdhenj

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

TË FUNDIT

Spahiu: Lirimi i Tahirit, bast i humbur i SHBA-së për dënimin e peshqve të mëdhenj

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×