Filmi i vlerësuar shqiptar ‘Bolero në vilën e pleqve’ në kinema nga 3 shkurti

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Filmi shqiptar fitues i 4 çmimeve prestigjiozë ndërkombëtare, “Bolero në vilën e pleqve”, do të shfaqet në kinematë e vendit nga 3 shkurti.

Bëhet fjalë për një dramë psikologjike që reflekton përplasjen midis dy botëve, botën e brezit të vjetër që e duan njëri-tjetrin deri në frymën e fundit dhe atë të fëmijë të tyre që sfidojnë moralet dhe rregullat shoqërore.

E gjitha kjo, e përcjellë nën tingujt Bolero të Maurice Ravelit.

- Advertisement -

Filmi flet për dy të moshuar, – të luajtur nga Robert Ndrenika dhe Margarita Xhepa- , që i kalojnë vitet e pleqërisë në vetminë e një vile. Ata shkëmbejnë letra dashurie me njëri-tjetrin, nga kati i dytë në kat të parë, në pamundësinë fizike për t’u takuar. Kanë 3 fëmijë, të cilët nuk jetojnë në vilë. I biri u dërgon një vajzë për t’u kujdesur për ta. Vajza shërbëtore është lezbike, dhe ky fakt lind ngjarje që kanë në qendër atë dhe fëmijët e të moshuarve.

Bolero ne vilën e pleqve
Bolero ne vilën e pleqve

Regjisor i filmit është Spartak Pecani, ndërsa skenarin e ka shkruar Linda Fejzaj.

Filmi bazohet në romanin me të njëjtin titull të Fatos Kongolit. Vetë regjisori thotë se ka punuar me shumë dashuri dhe përgjegjësi për këtë film, “pasi romani është një kryevepër”.

“Bolero në vilën e pleqve” ka marrë pjesë në 9 festivale është fitues i 4 çmimeve ndërkombëtare:

  • “Skenari më i mirë” në Toronto International Women Film Festival, në Kanada.
  • “Filmi më i mirë” në Paris Play International Film Festival në Francë.
  • “Skenari më i mirë” në Fusion Film Festival, në Poloni.
  • “Regjisori më i mirë” në International Filmmaker Festival of New York, në Nju Jork.

Protagonistë në film janë aktorët e mirënjohur Robert Ndrenika, Margarita Xhepa, Ornela Kapetani, Olta Daku, Olta Gixhari, Gentiana Ramadani, Merita Dabulla, Afrim Mucaj dhe Ledion Zoi.

Filmi do të shfaqet nga 3 shkurti në të gjitha kinematë e Tiranës.

2 COMMENTS

  1. Filmin Bolero e pashe sot ne Kinema Millennium. Me pelqeu gjitheçka, jam ende nen pershtypjet e filmit. Pres ta analizoj ne vazhdim. Me erdhi shume keq qe nuk e kam lexuar romanin e F K-it

  2. Nje film kryeveper! Kisha kohe pa pare nje film qe ndjehet. Shume prekes dhe shume domethenes ne mesazhet qe percjell. Dy aktoret e medhenj i japin fuqi filmit. Kolonat zanore gjithashtu mjaft te gjetura. Une do thoja film perfekt!

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×