Fituesit e çmimeve Oscar, triumfon CODA

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

CODA është filmi i cili triumfoi në ndarjen e çmimeve Oscar, një event i cili u rikthye me shumë emocione dhe spektakël.

Ceremonia e 94- e Academy Awards riktheu të tapetin e kuq yjet e kinematografisë për të vlerësuar filmat më të mire të vitit.

CODA, një shkurtim i frazës Child of deaf adults tregon për sfidat e një familjeje të shurdhër. Një komedi-dramë, CODA është  një rikthim  në gjuhën angleze i filmit francez të vitit 2014 La Famille Bélier

- Advertisement -

Fituesit e çmimeve të tjera:

Filmi Dune fitoi 6 çmime Oscar.

Regjisori më i mirë u shpall Jane Campion (xhejn kempion) në filmin Power of the dog.

Will Smith u vlerësua aktori më i mirë  në filmin  The Williams Method. Ai luan rolin e babait të tenisteve Venus dhe Serena Williams.

Smith emocionoi me fjalimin e tij duke u shprehur se  dashuria do t’ju detyrojë të bëni gjëra të çmendura,  por përveç lotëve aktori dhuroi edhe të qeshura, duke goditur në skenë aktorin  Chris Rock e cili bëri shaka me bashkëshorten e Smith.

Ndërsa aktorja më e mire e çmimeve Oscar  u shpall Jessica Chastain.

Filmi japonez Drive my car u vlerësua filmi më mirë ndërkombëtar.

Filmi më i mirë i animuar u shpall Encanto ndërsa skenari më i mirë u vlerësua Belfast.

Në një garë të ngushte me Beyonce e cila dhuroi spektakël me performancën e saj, trofeun për këngën më të mirë e mori Billie Eillish me No time to die.

Dokumentari më i mirë u vlerësua Summer of Soul

Në ceremoni u shpreh edhe solidariteti me Ukrainën, dhe thirrjet për t’i dhënë fund luftës.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×