Fluks turistësh në Finlandë për Krishtlindjet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas Krishtlindjes së mëparshme të prekur nga pandemia, babagjyshi i Krishtlindjes i është rikthyer punës në Lapland.

Rajoni verior finlandez, që në përralla është shtëpia e babagjyshit, po përgatitet për një fluks turistësh. Mbi 63 mijë pritet të mbërrijnë në kryeqendrën Rovaniemi.

“Ky sezon do të thyejë pa dyshim të gjitha rekordet. Jo vetëm në dhjetor, por dhe më vonë në janar, shkurt dhe mars. Do të jetë një sezon i fuqishëm për Laplandin”, thotë Sanna Kärkkäinen, pronare agjencie turistike.

- Advertisement -

Industria e turizmit është karakterizuar nga një rilindje, me fluturimet e reja në rajon dhe pronaret e resorteve që po investojnë më shumë për akomodimin e turistëve.

“Kemi marrë 60 qen më shumë dhe 10 vetë në punë. Sezonin e kaluar ishin vetëm 6, ndërsa tani 10. Dhe do të marrim të tjerë. Gjithashtu kemi më shumë qen slitash, rreth 140”, u shpreh Janne Venäläinen, operator turistik.

Në ditët e zeza të pandemisë, turizmi në Lapland ra me rreth 90 për qind. Këtë vit, shpirti i Krishtlindjes është i gjallë dhe po lulëzon.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

TË FUNDIT

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×