English

FMN: Pothuajse 40% e vendeve të punës në mbarë botën do të ndikohen nga AI

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kristalina Georgieva tha se tani është koha për të vepruar për të krijuar një sërë politikash që sigurojnë që ndikimi i AI të jetë i dobishëm dhe jo i dëmshëm për njerëzimin.

- Advertisement -

Rritja e inteligjencës artificiale (AI) do të ndikojë në 60 për qind të vendeve të punës në ekonomitë e përparuara dhe disa tregje në zhvillim në mbarë botën, sipas Drejtoreshës Menaxhuese të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Kristalina Georgieva.

Pak para nisjes për në Forumin Ekonomik Botëror (WEF) në Davos , Zvicër, të dielën, shefi i FMN-së paralajmëroi kundër pasojave masive që mund të ketë përdorimi i shtuar i AI në tregun global të punës, duke thelluar pabarazitë dhe duke lënë miliona pa punë.

Sipas Georgieva, ndikimi do të jetë pak më i vogël në tregjet në zhvillim, ku do të ndikoheshin 40 për qind e vendeve të punës. Në vendet me të ardhura të ulëta, ky numër zbret në 26 për qind.

Këto vlerësime mund të gjenden në një raport të FMN-së që thotë se gjysma e vendeve të punës do të ndikohen negativisht nga AI, ndërsa pjesa tjetër mund të përfitojë nga futja e teknologjisë së re.

“Për gjysmën tjetër, aplikacionet e AI mund të ekzekutojnë detyra kyçe të kryera aktualisht nga njerëzit, të cilat mund të ulin kërkesën për punë, duke çuar në paga më të ulëta dhe ulje të punësimit. Në rastet më ekstreme, disa nga këto punë mund të zhduken,” shkruan Georgieva në Raporti.

Njerëzit e moshuar gjithashtu pritet të vuajnë më shumë nga ndikimi i AI.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?