Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë në ditët e ardhshme falë marrëveshjes së arritur korrikun e kaluar me presidentin tunizian Kais Saied.

Në total janë 127 milionë euro, gjysma e të cilëve do të përdoret për asistencë operacionale për të ndalur emigrantët që të mbërrijnë në Evropë. Kjo përfshin edhe pajisjen me mjete të rojës bregdetare tuniziane.

Por paratë do të përdoren edhe për mbrojtjen e emigrantëve në Tunizi në bashkëpunim me UNHCR-në dhe kthimin e tyre në vendet e origjinës.

- Advertisement -

Nënshkrimi i memorandumit të mirëkuptimit ngriti shqetësime mes OJQ-ve që punojnë me emigrantët, të cilat kanë raportuar për keqtrajtime dhe braktisje në mes të shkretëtirës.

Për këtë Komisioni iu përgjigj interesit të gazetarëve:

 “Në bazë të Memorandumit të Mirëkuptimit, BE dhe Tunizia kanë rënë dakord të bashkëpunojnë në bazë të ligjeve ndërkombëtare dhe respektit të dinjitetit të emigrantëve. Tani është radha e nënshkrimit të akordeve të tjera, me klauzola standarde për të drejtat e njeriut”,- Ana Pisonero, zëdhënëse e KE-së.

Koha duket se ka përshpejtuar fluksin masiv të mbërritjeve të emigrantëve në ishullin italian të Lampeduzës dhe gjatë vizitës të zhvilluar atje javën e kaluar, presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen u zotua për përshpejtimin e ndihmave.

Dhe kjo, pavarësisht faktit se shumë vende anëtare ankohen se nuk janë përfshirë mjaftueshëm në negociatat për Memorandumin e Mirëkuptimit. Një partneritet që Komisioni dëshiron ta kthejë në model për marrëveshje të ardhshme me vende si Egjipti dhe Maroku.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shpenzimet për lodra fëmijësh, këtë vit erdhi mall me vlerë 13 milionë euro

Lodrat e fëmijëve që kanë ardhur këtë vit në Shqipëri kushtojnë 13 milionë euro. Ato janë importuar kryesisht nga Kina, Greqia e Italia. Tregu i...

Rritet sërish inflacioni, 3.9% në muajin nëntor

Inflacioni u rrit lehtë në muajin nëntor, duke prekur nivelin 3.9 %. Të dhënat e INSTAT tregojnë, se ai qëndron mbi nivelin normal për...

Bonus për shtresat në nevojë, Mete: Do ta ndajmë brenda këtij viti

Pas pensionistëve që marrin bonus 5000 lekë këtë fundvit, qeveria do të miratojë shpërblim edhe për shtresat në nevojë. Lajmin e bën të ditur, Ministri...

TË FUNDIT

Shpenzimet për lodra fëmijësh, këtë vit erdhi mall me vlerë 13 milionë euro

Lodrat e fëmijëve që kanë ardhur këtë vit në Shqipëri kushtojnë 13 milionë euro. Ato janë importuar kryesisht nga Kina, Greqia e Italia. Tregu i...

Rritet sërish inflacioni, 3.9% në muajin nëntor

Inflacioni u rrit lehtë në muajin nëntor, duke prekur nivelin 3.9 %. Të dhënat e INSTAT tregojnë, se ai qëndron mbi nivelin normal për...

Bonus për shtresat në nevojë, Mete: Do ta ndajmë brenda këtij viti

Pas pensionistëve që marrin bonus 5000 lekë këtë fundvit, qeveria do të miratojë shpërblim edhe për shtresat në nevojë. Lajmin e bën të ditur, Ministri...

“Sot të kryhet kjo punë”- Lala: Murseli e zbatoi me nxitim planin, ka diçka të madhe

Gazetarja investigative Klodiana Lala ka zbuluar bisedat mes Naim Murselit dhe Kushtrim Kokallës, para vrasjes së Liridonës. Në “Euronews Albania”, Lala tha se gjatë bisedës...

Vuçiç akuzohet për blerje votash, partia e presidentit me call center

Në kulmin e fushatës elektorale në Serbi ka shpërthyer një skandal për blerje votash. Një grup investigimi gazetarësh zbuloi një call center në periferi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×