Franca furnizon me tanke Ukrainën, Zelensky optimist për fundin e luftës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Franca pritet t’i japë tanke të lehta lufte Ukrainës, duke u kthyer kështu në vendin e parë që dërgon armatime luftarake perëndimore në shtetin e përfshirë nga lufta.

Parisi zyrtar mund të ofrojë disa nga automjetet ushtarake “AMX-10”, të cilat po zëvendësohen me modelin e ri “Jaguar”.

Ato do të jenë një hap përpara tankeve të epokës sovjetike, që vende të ndryshme i kanë dërguar Ukrainës.

- Advertisement -

“Duhet t’i japim fund agresionit rus këtë vit dhe të mos vonojmë pajisjen me kapacitete mbrojtëse që mund të përshpejtojnë mposhtjen e shtetit terrorist. Tanket moderne perëndimore janë vetëm një prej këtyre kapaciteteve”, deklaroi presidenti unkrainas Volodymyr Zelensky.

Ndërkohë në Rusi, Ministria e Mbrojtjes raportoi se ka pasur një ofensivë të vazhdueshme në drejtim të Donjeckut, duke deklaruar se trupat ruse kishin zmbrapsur me sukses kundërsulmet e palës ukrainase në jug të rajonit.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

TË FUNDIT

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×