KINA

Fatmir Mediu: Rreziku i Shqipërisë nga Kina në ekonomi dhe investime

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu tregoi në një intervistë për Euronews Albania rreziqet e Shqipërisë nga Kina sa i takon...

Tajvani i shpreh ngushëllimet dhe i ofron ndihmë Kinës pas tërmetit 

Autoritetet e Tajvanit i shprehën ngushëllimet e tyre Kinës pas një tërmeti shkatërrues në provincën Sichuan dhe thanë se ishin të...

Kina dërgon trupa në Rusi për stërvitje të përbashkët ushtarake

Një kontigjent i trupave ushtarake kineze do dërgohen në Rusi për të marrë pjesë në stërvitjet e përbashkëta, në të cilat...

Kina përfundon stërvitjen ushtarake rreth Tajvanit

Ushtria e Kinës ka “kryer detyra të ndryshme” rreth Tajvanit, por do të vazhdojë me patrullimet e përditshme, njoftoi sot Pekini...

Japonia i kërkon Kinës të ndalë menjëherë stërvitjen ushtarake rreth Tajvanit

Japonia dëshiron anulimin e menjëhershëm" të stërvitjeve ushtarake të Kinës, tha kryeministri Fumio Kishida. Duke folur me gazetarët pas takimit me politikanen...

27 avionë luftarakë, Kina nis stërvitjen më të madhe ushtarake rreth Tajvanit

Kina dha të mërkurën një paralajmërim të qartë për Tajvanin duke dërguar 27 avionë luftarakë në zonën e identifikimit të mbrojtjes...

Pse është kaq i rëndësishëm Tajvani – sa SHBA është gati të rrezikojë gjithçka?

Së fundmi, SHBA duket se është gati të rrezikojë gjithçka për të mbrojtur Tajvanin – por çfarë është kaq e rëndësishme...

‘S’ju braktisim’, Pelosi me presidenten e Tajvanit mes zemërimit të Kinës

Kryetarja së Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Nancy Pelosi takoi presidenten e Tajvanit Tsai Ing-wen në një...

Kina nis stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit në përgjigje të SHBA

Ushtria e Kinës ka nisur operacionet ushtarake në brigjet e Tajvanit, njoftoi Televizioni Qendror i Kinës, duke cituar përfaqësuesin zyrtar të...

Goditja nga aleati, Kina braktis investimet në Rusi

Kina nuk ka financuar projekte të reja infrastrukturore në Rusi prej muajsh, pasi Pekini është i shqetësuar të parandalojë një krize...

Për cilin kryeministër britanik po ‘lufton’ Kina dhe pse? 

Kina duket se është investuar në mënyrë aktive në zgjedhjet e ardhshme në Mbretërinë e Bashkuar dhe po mbështet fuqishëm njërin...

Kina kërcënon zgjedhjet britanike – cilin kandidat duan kinezët dhe pse?

Hakerat kinezë mund të ndërhyjnë në zgjedhjet e ardhshme për kryeministrin e ri britanik në mënyrë të ngjashme me ndërhyrjet ruse...

Blinken i kërkon Kinës të dënojë agresionin rus në Ukrainë

Sekretari i Departamentit amerikan të Shtetit, Antony Blinken i ka bërë thirrje Kinës që të dënojë agresionin rus në Ukrainë, tha...

Rusia e Kina shqetëson G7, mbështetje për Ukrainën, kërkohet ndalimi i arit rus

Lufta e Rusisë në Ukrainë, dominon takimin në Gjermani të liderëve të ekonomive më të pasura të botës, qoftë nevoja për...

Kompania Airbnb largohet nga Kina

Kompania Airbnb nuk do të ofrojë më shërbime në Kinë, ndërsa masat izoluese kundër COVID-19. Të gjitha kërkesat për shtëpi në këtë...

Biden: SHBA do të mbronte ushtarakisht Tajvanin, në rast pushtimi nga Kina

Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi të hënën se Shtetet e Bashkuara do të ishin të gatshme për të ndërhynin ushtarakisht në...