English

Fshatrat në Europë që duhet të vizitohen me patjetër

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

14 nga 32 “Fshatrat më të mirë të Turizmit 2022 ‘ të zgjedhur këtë dhjetor nga Organizata Botërore e Turizmit (UNWTO) ndodhen në Evropë dhe shumica e tyre janë në vendet e Bashkimit Evropian.

- Advertisement -

Lista është shpallur më 20 dhjetor, ndërsa çmimet do të ndahen në fund të shkurtit 2023.

Duke shpjeguar përzgjedhjen, organizata thekson se janw marrw nw konsideratë 136 fshatra në 57 shtete anëtare.

Zell am See, Austri

Fshati i vogël austriak Zell am See, i cili ka vetëm 9,852 banorë, renditet i pari në listën e UNWTO. Fshati është një destinacion i rëndësishëm turistik në shtetin e Salzburgut për shkak të vendpushimeve të skive dhe 408 kilometrave me shpate malesh. 

Është gjithashtu në një destinacion të rëndësishëm veror pasi ndodhet në brigjet e liqenit Zell, në të cilin turistët mund të notojnë. 

Wagrain, Austri

Një tjetër fshat austriak zë vendin e dytë në listën e UNWTO të fshatrave më të mirë turistikë. Wagrain është një nga ato qytete të vogla që shihet në kartolinat e Krishtlindjeve që u ofron turistëve përvojat më të mira të dimrit.

Në mesin e vitit 2022, Wagrain ishte gjithashtu destinacioni i parë dhe i vetëm në Austri që iu dha certifikata e akredituar e Këshillit Global të Turizmit të Qëndrueshëm për Destinacionet e Gjelbërta.

Mestia, Gjeorgji

Në një lartësi prej 1500 metrash, fshati Mestia renditet i dhjeti në mesin e fshatrave më të mirë të turizmit të përzgjedhur nga UNWTO. Ka një popullsi prej vetëm 1973 banorësh dhe njihet si qendër e turizmit alpinistik. Në këtë fshat, ju mund të vizitoni Muzeun e Historisë dhe Etnografisë Svaneti, i cili është shtëpia e disa prej artefakteve më të rëndësishme historike si nga rajoni ashtu edhe nga pjesa tjetër e vendit.

Nga atje, ju mund të ecni në akullnajat ose liqenet aty pranë.

Sauris-Zahre, Itali

I zhytur në natyrën e Alpeve Carnic, fshati italian Sauris ndodhet në një lartësi që varion midis 1000 dhe 1400 metra mbi nivelin e detit.

Fshati ka qenë gjysmë i izoluar prej shekujsh, duke ruajtur kulturën dhe arkitekturën e tij ndër shekuj. Ndoshta gjëja më unike e këtij fshati është se gjuha e lashtë e folur në zonën e Friulit flitet ende në Sauris. E njëjta renditet si e 12-ta nga UNWTO.

Isola del Giglio, Itali

I përhapur në dy ishuj të vegjël, atë të Giglio dhe Giannutri, fshati italian Isola del Giglio renditet i 13-ti në listën e UNWTO. Ajo është shtëpia e mbetjeve të një vile romake të Domitius Ahenobarbus dhe kishës së San Pietro Apostolo.

Fshati është i përkushtuar për të ruajtur identitetin e tij dhe për të shmangur shpopullimin, i cili aktualisht është 1,436 banorë.

Castelo Novo, Portugali

E ndërtuar 800 vjet më parë, Castelo Novo e Portugalisë renditet e 21-ta në listën e fshatrave më të mirë të turizmit të UNWTO. Është shtëpia e një prej vendeve më të rëndësishme arkeologjike në këtë rajon- banjat romake të Quinta do Ervedal dhe një vendbanim i mrekullueshëm i fortifikuar nga epoka e bronzit.

Rasinari, Rumani

Rasinari, një fshat piktoresk në Rumani, është renditur si fshati i 23-të më i mirë në botë për turizmin nga UNWTO.

Një aplikacion i quajtur Questo ndihmon turistët dhe njerëzit e tjerë të interesuar në këtë fshat të mësojnë më shumë rreth historive dhe legjendave lokale të Rasinarit.

Bohinj, Slloveni

I renditur i 25-ti, fshati Bohinj në Slloveni është një tjetër pjesë e bukur e parajsës në secilin prej tyre, 65 përqind e të cilit shtrihet brenda parkut të vetëm kombëtar të Sllovenisë – Parkut Kombëtar Triglav.

Fshati qëndron në liqenin e Bohinj, Triglav, ujëvarën e Savicës dhe Kishën e Shën Gjon Pagëzorit dhe është gjithashtu shtëpia e vendeve të mbrojtura arkitekturore.

Rupit, Alquézar dhe Guadalupe në Spanjë

Tre fshatra spanjollë janë përzgjedhur ndër fshatrat më të mirë të turizmit botëror nga UNWTO, me Rupit që renditet i 26-ti, Alquézar i 27-ti dhe Guadalupe i 28-ti.

Fshati Rupit është me origjinë mesjetare dhe konsiderohet të jetë një nga xhevahiret e Katalonjës në Spanjë. Ajo ruan ndërtesa baroke të shekullit të 17-të dhe është e rrethuar nga përroi Rupit, pyje të harlisur, shpella, varre parahistorike, ujëvara dhe milje shkëmbinjsh.

Në vitin 2017, Guadalupe mori çmimin “Qyteti më i bukur i Krishtlindjeve në Spanjë” nga Ferrero Rocher.

Murten dhe Andermatt, Zvicër

Të renditur në vendin e 29-të dhe të 30-të si fshatrat më të mirë turistikë në botë janë Murten dhe Andermatt në Zvicër. 

Ndërsa Andermatt është shtëpia e një larmie të madhe ora dhe kafshë të egra, liqene malore, përrenj, burime dhe zona malore të paprekura, Murten është një qytet mesjetar buzë liqenit që përbëhet nga objekte të ndryshme nga epoka e re e gurit, epoka e bronzit, romake dhe mesjetare.

Birgi, Turqi

Fshati Birgi në Turqi renditet si i 31-ti dhe është fshati i fundit evropian në këtë listë. Ajo ka një histori mbi 5,000 vjet nga Perandoria e lashtë Lidiane deri në qytetërimin osman.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?