Francë

Britania shpall gjendjen e thatësirës në disa pjesë të vendit, Franca në flakë

Ekipet e zjarrfikësve nga gjashtë vende të BE-së mbërritën në Francë për të ndihmuar përballimin e zjarreve që kanë përfshirë shumë...

Jugperëndimi i Francës në rrezik për vatra të reja zjarresh

Temperaturat e larta dhe thatësira në rritje po çojnë në një rrezik të lartë të zjarreve të reja në Francën jugperëndimore,...

Disa mbushin pishinat, të tjerë lahen me tenxhere

Thatësirat historike që goditën Francën, Italinë, Britaninë e Madhe dhe vende të tjera evropiane, përveç zjarreve shkaktuan edhe probleme me furnizimin...

Zjarrfikësit në Francë luftojnë zjarrin “përbindësh” pranë Bordo

Më shumë se 1 mijë zjarrfikës po luftojnë me një zjarr "përbindësh" në Francën jugperëndimore që ka shkatërruar tashmë rreth 7...

Spanja nis kursimin e energjisë, kufizohen kondicionerët, fiken vitrinat e dyqaneve

Spanja ka nisur të zbatojë masat e kursimit të energjisë. Zyrat, dyqanet, baret dhe restorantet nuk do të lejohen të mbajnë temperaturën...

Rikthehen ndeshjet sportive, nis sonte Premier League, Ligue 1 dhe Bundesliga

Këtë të premte nisin tre kampionatet më elitare të Europës, Premier League, Liga franceze dhe Bundesliga. Për shkak të kampionatit Botëror ‘Katar...

OKB kritika Francës për ndalimin e shamisë në shkolla

Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka cilësuar shkelje të Paktit ndërkombëtar për të drejta civile dhe politike, vendimin e Francës...

Nxehtësia po vret turizmin malor, ndalohet ngjitja në Malin e Bardhë

Ndërsa Franca hyn në valën e tretë të të nxehtit gjatë këtij sezoni veror, udhërrëfyesit malorë në rajonin alpin të Chamonix...

Vala e tretë e të nxehtit në Europë shton frikën nga zjarret

Në Toulouse të Francës si kudo tjetër qytetarët përpiqen të gjejnë pak hije për të shpëtuar nga temperaturat e larta. Franca po...

Nxehtësia po vret turizmin malor, ndalohet ngjitja në Malin e Bardhë

Ndërsa Franca hyn në valën e tretë të të nxehtit gjatë këtij sezoni veror, udhërrëfyesit malorë në rajonin alpin të Chamonix...

“Ishulli i Fazanit” 6 muaj i Francës dhe 6 muaj i Spanjës

Një ishull me dy kahje. Ky është “Ishulli i fazanit”, i cili gjendet në tokën kufitare midis Francës dhe Spanjës dhe shkëmbehet...

Nga 1 gushti Franca heq të gjitha masat anti-COVID

Gjendja e jashtëzakonshme, si dhe masat e vendosura për ndalimin e përhapjes së koronavirusit, do të përfundojnë më 1 gusht në...

Rriten kërkesat për azil, shqiptarët preferojnë Francën

Emigrimi shihet si mundësi e artë për një pjesë të njerëzve në vend. Synimi është një nga vendet e Bashkimit Europian....

800 km trafik, bllokohet porti jugor anglez

Të presësh me orë të tëra në trafik nuk është saktësisht mënyra se si të gjithë do të donim të fillonim...

Leklerk fiton pozicionin e parë në nisje në pistën e Francës

Piloti i Ferrarit, Çarls Leklerk ka regjistruar kohën më të shpejtë në provat zyrtare të së shtunës, të zhvilluar në pistën...

Zjarret shkrumbojnë Evropën, situatë alarmante në Spanjë dhe Francë

Të paktën dy persona kanë mbetur të vrarë nga zjarri që ka përfshirë rajonin e Zamorës, në veri-perëndim të Spanjës. Mijëra njerëz...