Futbolli në zi, ndahet nga jeta legjenda franceze

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Futbollisti francez, Just Fontaine, mbajtësi rekordmen për më shumë gola të shënuar në një Botëror të vetëm, ka vdekur në moshën 89-vjeçare.

Sulmuesi legjendar shënoi 13 herë në vetëm gjashtë ndeshje në Kupën e Botës 1958, ndërsa Franca arriti ta përfundonte turneun në vendin e tretë.

Rekordi i Fontaine u thye më pas nga futbollistët Miroslav Klose me 16 gola; Ronaldo 15 dhe Gerd Muller 14.

- Advertisement -

Ai shënoi rekorde për gjelat, përpara se karriera e tij të ndërpritej nga lëndimi. Gjatë 21 paraqitjeve midis 1953 dhe 1960, Fontaine arriti të shënonte 30 gola.

Gjatë karrierës së tij për klube, Fontaine luajti për USM Casablanca, Nice dhe Stade Reims. Ai fitoi katër herë divizionin e parë francez, Kupën e Francës dhe Superkupën e Francës me Reims.

Pasi u tërhoq nga futbolli në vitin 1962, në moshën 28 ​​vjeç, ai vazhdoi të kishte një karrierë në menaxhim e ekipeve, duke mbajtur për pak kohë rolin e trajnerit të Francës në vitin 1967.

Më pas ai vijoi të merrte drejtimin e ekipeve të PSG dhe Toulouse përpara se të drejtonte ekipin kombëtar maroken.

Maroku nën drejtimin e tij mundi të siguronte vendin e tretë në Kupën e Kombeve Afrikane në vitin 1980.

Ai lindi në Marrakech në vitin 1933 ndërsa Maroku ishte ende pjesë e Perandorisë Franceze.0 Edhe pse kishte një nënë spanjolle, ai zgjodhi të përfaqësonte Francën gjatë karrierës së tij ndërkombëtare.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

TË FUNDIT

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×