“Gati të përfshihemi në luftë”, Lukashenko: Konflikti nisi për faj të Perëndimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko ka deklaruar se vendi i tij do t’i bashkohet luftës së Rusisë në Ukrainë në rast se sulmohet.

Në një takim të rrallë me shtypin e huaj, Lukashenko ka paralajmëruar se është gati ta vendosë territorin e vendit të tij në dispozicion të trupave ruse.

“Po, jam gati ta bëj këtë sërish. Jam gjithashtu gati të përfshihem në luftë përkrah rusëve, nga territori i Bjellorusisë. Por kjo, vetëm nëse dikush hyn në territorin tonë nga Ukraina për të vrarë popullin tim”, ka thënë Lukashenko.

- Advertisement -

Bashkëpunimi ushtarak mes Rusisë dhe Bjellorusisë ka ardhur në rritje, me stërvitje të përbashkëta dhe krijimin e një grupi të përbashkët ushtarak, por deri më sot lideri bjellorus është përmbajtur nga dërgimi i trupave të tij në Ukrainë.

Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian nuk e njohin Lukashenkon si presidentin legjitim të vendit. Në vitin 2020, qytetarët bjellorusë mbushën rrugët duke e akuzuar atë për vjedhje të votave në zgjedhjet presidenciale, por protestat u shtypën në mënyrë brutale.

Lukashenko e përdori takimin e së enjtes me mediat për të fajësuar Perëndimin për luftën në Ukrainë. Ai akuzoi qeveritë perëndimore se po e ushqejnë konfliktin dhe se po nxisin retorikën bërthamore putiniane.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×