Gazetarja e Al Jazeera vritet gjatë bastisjes izraelite në Bregun Perëndimor

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një reportere palestinezo-amerikane e Al Jazeera është vrarë teksa mbulonte një bastisje të forcave izraelite në Bregun Perëndimor, raporton BBC.

Rrjeti me bazë në Katar tha se Shireen Abu Aqla u qëllua qëllimisht dhe me gjakftohtësi nga trupat izraelite në Jenin. Edhe producenti i saj u plagos.

Kryeministri izraelit tha se kishte gjasa që ata të ishin qëlluar nga persona të armatosur palestinezë gjatë një shkëmbimi zjarri.

- Advertisement -

Por Presidenti palestinez tha se ai e konsideronte qeverinë izraelite plotësisht përgjegjëse për atë që ai e përshkroi si një krim të pastër.

Shireen Abu Aqla, 51 vjeçe, ishte gjerësisht e njohur dhe e admiruar nga shikuesit dhe kolegët.

Të mërkurën herët në mëngjes ajo shkoi në kampin e refugjatëve Jenin për të raportuar mbi një bastisje nga ushtarët izraelitë dhe forcat e sigurisë, për të cilën ushtria izraelite tha se ishte kryer për të kapur “të dyshuarit për terrorizëm”.

Ministria palestineze e shëndetësisë tha se Abu Aqla u godit në kokë nga një plumb i vërtetë gjatë bastisjes. Ajo u dërgua në spital në gjendje kritike dhe më vonë u shpall e vdekur.

Një tjetër gazetar palestinez, producenti i Al Jazeera, Ali Samoudi, u qëllua në shpinë dhe ishte në një gjendje të qëndrueshme në spital, shtoi Ministria e Shëndetësisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×