English

Gjashtë palestinezë dhe dy izraelitë vriten në Bregun Perëndimor

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tetë persona u vranë më 7 janar në Bregun e pushtuar Perëndimor, përfshirë gjashtë palestinezë të cilët u shënjestruan nga sulmet ajrore të ushtrisë izraelite, thanë burimet në të dyja palët.

- Advertisement -

Dhuna në Bregun Perëndimor ka shpërthyer që kur nisi lufta katër muaj më parë mes Izraelit dhe Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian – në Rripin e Gazës.

Forcat izraelite kryejnë vazhdimisht bastisje në Bregun Perëndimor, veçmas në Xhenin dhe në një kamp të refugjatëve në këtë qytet.

“Në një bombardim të okupatorit, Izraelit, ndaj një grupi qytetarësh u vranë gjashtë persona në Xhenin”, tha Ministria e Shëndetësisë e udhëhequr nga Autoriteti Palestinez.

Ushtria izraelite tha se “gjashtë terroristë u vranë kur një avion sulmoi terroristët të cilët hodhën mjete shpërthyese” ndaj trupave gjatë një operacioni në kampin e refugjatëve në Xhenin.

AFP-ja raportoi se gjashtë personat që u vranë gjendeshin jashtë kampit në momentin e sulmit.

Policia tha se një police izraelite u vra gjatë një operacioni në kampin e refugjatëve në Xhenin.

“Ajo [policja] ishte në një makinë operacionale që u godit nga një mjet shpërthyes”, tha policia izraelite, duke shtuar se edhe tre zyrtarë të tjerë u plagosën.

Në një incident tjetër në veri të Ramallahut, një civil izraelit është qëlluar për vdekje, tha ushtria, duke shtuar se janë në kërkim të sulmuesit.

Agjencia zyrtare e lajmeve palestineze, Wafa, raportoi mëngjesin e së dielës se në Xhenin janë dislokuar një numër i madh i forcave izraelite.

Bastisjet e ushtrisë izraelite në zonën e Xheninit shpesh nxisin beteja të armatosura mes trupave dhe militantëve palestinezë.

Ushtria izraelite tha se në bastisjen e fundit ka shënjestruar “terroristët”, por Ministria palestineze e Shëndetësisë tha se shumicë civilë janë në mesin e të vrarëve.

Izraeli ka pushtuar Bregun Perëndimor në luftën e vitit 1967. Afër 3 milionë palestinezë jetojnë në Bregun perëndimor, që po ashtu banohet nga 490.000 kolonë izraelitë.

Që kur ka nisur lufta Izrael-Hamas më 7 tetor, të paktën 327 persona janë vrarë në Bregun Perëndimor, qoftë nga ushtarët apo kolonët izraelitë, sipas të dhënave të Ministrisë palestineze të Shëndetësisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?