Gjendet i vdekur Coolio, këngëtari i ‘Gangsta’s Paradise’ 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këngëtari amerikan Coolio, i famshëm për këngën hit të viteve ‘90 “Gangsta’s Paradise”, ka ndërruar jetë në Los Anxheles në moshën 59-vjeçare.

Lajmin e bëri të ditur menaxheri i këngëtarit, Xharez Pozi.

Muzikanti, fitues i një çmimi Grammy, u gjet pa shenja jete në tualetin e vilës së tij nga një shok që kishte shkuar ta takonte.

- Advertisement -

Coolio, emri i vërtetë i të cilit është Artis Leon Ajvi Xhunior, e nisi karrierën në Kaliforni nga fundi i viteve ‘80, por u bë i famshëm në nivel botëror vetëm në 95-n, kur publikoi hitin “Gangsta’s Paradise”, që shërbeu si kolonë zanore e filmit “Mendime të Rrezikshme”, me aktoren Michelle Pfeiffer.

Për këngën në fjalë, ai fitoi një vit më vonë çmimin për performancën më të mirë ‘solo’ në zhanrin rep.

Kënga “Gangsta’s Paradise” shiti miliona kopie në të gjithë botën duke arritur majat e klasifikimeve në 16 vende dhe duke u bërë hiti numër një i Billboard në 95-n.

Ajo vazhdon të dëgjohet gjerësisht dhe sapo ka kaluar 1 miliard dëgjimet në Spotify.

Menaxheri i këngëtarit saktësoi për mediat amerikane se ekipet mjekësore kur e morën trupin dyshuan për një atak kardiak.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

UEFA vendos që Kampionati Europian 2025 U-17 të mbahet në Shqipëri

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur të sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar për moshat. UEFA ka...

Begaj i pranishëm në funeralin shtetëror të Napolitanos

Presidenti Bajram Begaj ishte i pranishëm në funeralin shtetëror të ish-preisdentit italian Giorgio Napolitano. Ky i fundit ndërroi jetë më 22 shtator në moshën 98-vjeçare...

Gjykata e Lartë rrëzon për herë të dytë rekursin e Fredi Belerit

Gjykata e Lartë ka rrëzuar rekursin e kryetarit të zgjedhur të bashkisë Himarë Fredi Beleri. Përmes avokatëve të tij Beleri ka kërkuar një masë më...

TË FUNDIT

UEFA vendos që Kampionati Europian 2025 U-17 të mbahet në Shqipëri

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur të sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar për moshat. UEFA ka...

Begaj i pranishëm në funeralin shtetëror të Napolitanos

Presidenti Bajram Begaj ishte i pranishëm në funeralin shtetëror të ish-preisdentit italian Giorgio Napolitano. Ky i fundit ndërroi jetë më 22 shtator në moshën 98-vjeçare...

Gjykata e Lartë rrëzon për herë të dytë rekursin e Fredi Belerit

Gjykata e Lartë ka rrëzuar rekursin e kryetarit të zgjedhur të bashkisë Himarë Fredi Beleri. Përmes avokatëve të tij Beleri ka kërkuar një masë më...

Homazhe në Nju Jork për Dëshmorin e Kosovës Afrim Bunjaku

Komuniteti shqiptar në Nju Jork ka organizuar homazhe në nder të dëshmorit të Kosovës, Afrim Bunjaku. Homazhet do të mbahen ditën e sotme në orën...

Armand Duka zgjidhet në postin e Zv.Presidentit të UEFA-s

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka nga sot do të jetë edhe në postin e Zv.Presidentit të UEFA-s, duke u bërë i pari shqiptar që...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×