English

Gjermani| “AfD” mohon akuzat për dezinformim

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një politikan i të djathtës ekstreme gjermane akuzohet se është paguar 25 mijë euro për të shpërndarë informacione të rreme nga Rusia. Si kundërpërgjigje ai shprehet se akuzat janë pjesë e një fushatë shpifjeje kundër tij.

- Advertisement -

A pranoi një politikan i të djathtës ekstreme “Alternativa për Gjermaninë” që të paguhet për të përhapur propagandën e Kremlinit?

Petr Bystron, i cili është i dyti në listën e kandidatëve të AfD për zgjedhjet e Parlamentit Evropian në qershor, mohon akuzat se mori para për të përhapur informacione dhe retorikë pro-ruse.

Bashkë-kryetari i AfD-së, Tino Chrupalla, iu përgjigj akuzave të martën në parlamentin gjerman.

“Së pari, ne tashmë kemi shprehur në mendimin tonë për këtë çështje. Kjo është një opinion personal që ai mban. Në parim ne nuk tolerojmë që një anëtar i parlamentit të lejojë që pozicioni i tij të influencohet nga paratë. Ky është pikërisht argumenti i parë. Megjithatë, presumimi i pafajësisë vlen edhe për Petr Bystron. Ne po flasim për dyshime, akuza. Aktualisht, nuk disponojmë asnjë provë apo dëshmi. Prandaj, zbatohet presumimi i pafajësisë. Dhe deri më tani, ne i besojmë fjalës së Petr Bystron në këtë rast, më shumë”, tha Tino Chrupalla, bashkëkryetar i AfD-së.

Autoritetet çeke janë, sipas raportimeve, në posedim të regjistrimeve të cilat mund të jenë inkriminuese, por për momentin nuk kanë plan t’i publikojnë.

Bystron thotë se kurrë nuk ka marrë para nga rrjeti pro-rus Voice of Europe, dhe thotë se pretendimet për marrjen nga ana e tij të 25,000 eurove janë pjesë e një “fushate shpifjeje.”

AfD aktualisht renditet në vendin e dytë në sondazhet gjermane, pavarësisht humbjes së fundit të mbështetjes pas një takimi sekret gjatë të cilit tema e diskutimeve ishin dëbimet e detyruara. Shqetësimet po rriten mbi ndikimin e Moskës në zgjedhjet e ardhshme evropiane.

“Deputetët po kërkojnë një hetim urgjent në lidhje me skandalin, pas akuzave se kandidatët politikë nga gjashtë vende të BE-së mund të jenë paguar për të përhapur propagandën pro-Kremlinit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?