Gjermania do marrë borxh ekstra për shkak të luftës në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria e Gjermanisë ka miratuar marrjen e një borxhi ekstra prej 39.2 miliardë euro.

Huaja parashikohet të merret gjatë këtij viti me qëllim zbutjen e efekteve të shkaktuara nga sanksionet ruse dhe lufta në Ukrainë.

“Po përballemi me dy kriza”, tha ministri i Financave, Christina Lindner pas vendimit të kabinetit qeveritar të mërkurën.

- Advertisement -

“Pandeminë, që në aspektin ekonomik nuk e kemi kaluar ende dhe lufta në Evropë”, shtoi ai.

Linder shpjegoi se paratë mund të përdoren për të mbuluar rritjen e shpenzimeve për shkak të luftës dhe pasojat e saj.

Këtu përfshihet dhe ndihma ushtarake ndaj Ukrainës, ndihma humanitare si dhe ndihma për vende të treta të prekura që mund të kenë mungesë ushqimi.

Nga huaja do të mbulohet dhe rritja e çmimit të energjisë për familjet gjermane.

Me këtë ndryshim të buxhetit, Gjermania do të marrë një borxh prej 138.9 miliardë euro, pas rekordit të një viti më parë ku borxhi ishte më shumë se 200 miliardë euro, shkruan ‘Bloomberg’.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×