Gjermania merr kontrollin e ‘Gazprom Germania’, BE e përçarë për gazin rus

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Filiali gjerman i Gazpromit të Rusisë, ‘Gazprom Germania GmbH’, është vënë nën kontrollin e Ministrisë Federale të Ekonomisë dhe Teknologjisë.

Ministri i Ekonomisë Robert Habeck tha se rregullatori federal i energjisë gjermane do të bëhej administrues i përkohshëm i besuar i ‘Gazprom Germania’ me kompetenca të plota të një aksioneri.

“Ajo operon në infrastrukturën kritike brenda vetë Gjermanisë dhe përmes filialeve të saj. Kjo do të thotë se është aktive në tregtimin, transportin, ruajtjen e gazit dhe është e një rëndësie të madhe për furnizimin me gaz në Gjermani”, tha Robert Habeck, ministër Federal për Ekonominë dhe Mbrojtjen e Klimës.

- Advertisement -

Të premten e kaluar, kompania mëmë me bazë në Rusi njoftoi çuditërisht tërheqjen e saj dhe shitjen e ‘Gazprom Germania’. Blerësi më pas urdhëroi likuidimin e ‘Gazprom Germania’.

“Do të doja të theksoja në emër të qeverisë gjermane se ajo po bën gjithçka që është e nevojshme për të garantuar furnizimin me gaz në Gjermani. Kjo përfshin gjithashtu sigurimin që ne të mos ekspozojmë infrastrukturat energjetike ndaj vendimeve arbitrare të Kremlinit”, u shpreh Habeck.

Importet e energjisë do të vazhdojnë, por Gjermania po përballet me një presion në rritje jo vetëm për të ulur sa më shpejt importet e saj të energjisë, por për t’i dhënë fund plotësisht dhe për të vendosur një embargo. Sipas ministrit të Financave, Christian Lindner, nuk është ende e mundur që BE të reduktojë importet e gazit rus si një sanksion kundër pushtimit të Ukrainës nga Moska, pasi kjo jo vetëm që do të dëmtonte masivisht Rusinë, por edhe BE-në.

Evropa nuk është e bashkuar për këtë çështje, me Hungarinë dhe Serbinë që planifikojnë të importojnë më shumë energji nga Rusia, dhe Sllovakia dhe Moldavia i nënshtrohen kërkesës së Rusisë dhe do të paguajnë për importet e tyre edhe në rubla.

 

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×