English

Gjermania voton për kanabisin, ligji për legalizimin e tij mbërrin në Bundestag

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ligjvënësit gjermanë pritet të debatojnë dhe votojnë legjislacionin që do të legalizonte kanabisin për përdorim personal.

- Advertisement -

Nëse miratohet, ligji i ri do të lejojë posedimin e 50 gramëve kanabis për konsum privat dhe rritjen e vetëm tre bimëve.

Në publik, të rriturit do të lejohen të kenë deri në 25 gramë kanabis. Drafti do të lejojë gjithashtu kultivimin për qëllime jo tregtare dhe shpërndarjen e kontrolluar të lëndës narkotike nga klubet.

Legjislacioni do ta bëjë Gjermaninë ndër vendet me ligjet më të buta për marijuanën, në një kohë kur ajo konsiderohet substancë e ndaluar nga shumica e vendeve të BE-së.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×