English

Gjobitet politikani i ekstremit të djathtë në Gjermani, fraza naziste që përdori

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një gjykatë gjermane ka gjobitur një anëtar drejtues të partisë së ekstremit të djathtë Alternativa für Deutschland për përdorimin e një fraze të ndaluar naziste në një tubim politik.

- Advertisement -

Gjykata shtetërore në Halle e dënoi Björn Höcke, shefin e AfD-së në rajonin lindor të Turingisë, për përdorimin e qëllimshëm të një slogani të lidhur me krahun paraushtarak të partisë naziste, SA.

Ddeklaratat provokese u bënë në një tubim elektoral në një fjalim fushate në maj 2021.

Höcke, një ish-mësues historie, e mbylli fjalën e tij në miting me thirrjen “gjithçka për Gjermaninë”.

Kryetari i trupit gjykues në seancën e mabjtur të martën tha se profesiori i historisë ishte i vetëdijshëm për kuptimin e frazës dhe lidhjen me ideologjinë naziste.

Gjykata e gjobiti atë me 13,000 € edhe pse rokurorët kishin kërkuar një dënim prej gjashtë muajsh me kusht.

Höcke, e quajti dënimin me gjobë nga gjykata si një goditje politike.

52-vjeçari mbajti fjalimin fyes për rreth 250 njerëz në një tubim të AfD në Merseburg në shtetin e Saksonisë-Anhalt. Slogani i plotë që ai përdori ishte: “Gjithçka për atdheun tonë, gjithçka për Saksoni-Anhalt, gjithçka për Gjermaninë”.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×