English

Gjykata spanjolle dënon me 30 vjet burg një prift për abuzim seksual

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Lartë e Spanjës konfirmoi dënimin me 30 vjet burg që një gjykatë më e ulët vendosi ndaj një ish-prifti për abuzim seksual me shtatë djem që ai i jepte mësim në një shkollë me konvikt teologjik, raporton Associated Press.

- Advertisement -

Gjykata konstatoi se abuzimi ndodhi midis viteve 2013 dhe 2016 në një shkollë në qytetin Cijudad Real dhe viktimat ishin rreth 13 vjeç në atë kohë.

Gjatë mësimeve të notit, i akuzuari ka luajtur lojëra me disa djem, duke i tërhequr në ujë duke i kapur organet gjenitale dhe ka bërë që disa prej viktimave të qëndrojnë lakuriq para tij si “provë besimi”.

Në vitin 2020, ai u dënua me 30 vjet burg për abuzim seksual.

Ish-prifti u ankua në Gjykatën e Lartë, e cila sot la në fuqi vendimin e shkallës së parë, duke e gjobitur me 52.920 euro dhe duke e urdhëruar të paguajë 2 mijë euro dëmshpërblim për secilën viktimë.

Shoqata që përfaqëson viktimat e abuzimit nga priftërinjtë kur ishin të mitur (ANIR) e mirëpriti vendimin e gjykatës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?