lufta ne ukraine

Maqedonia e Veriut i dhuron Ukrainës 12 helikopterë luftarakë

Maqedonia e Veriut ka vendosur që t’i dhurojë Ukrainës 12 helikopterët e saj luftarakë, të llojit Mi-24. Ministrja e Mbrojtjes, Sllavajnka Petrovska,...

A mundet Kina të ndërmjetësojë paqen mes Rusisë dhe Ukrainës?

Kina e paraqet veten si neutrale në luftën në Ukrainë. Në të njëjtën kohë, presidenti kinez Xi Jinping ka qenë në Moskë...

Rusia nis sulme vdekjeprurëse në të gjithë Ukrainën

Rusia lëshoi ​​një valë sulmesh vdekjeprurëse në qytete anembanë Ukrainës të mërkurën, ndërsa udhëheqësi kinez Xi Jinping u largua nga  Moska  pas bisedimeve...

Polonia do të transferojë 4 avionë luftarakë MiG-29 në Ukrainë

Polonia do t'i sigurojë Ukrainës katër avionë luftarakë MiG-29 në ditët në vijim, tha të enjten presidenti polak Andrzej Duda ,...

Lufta në Ukrainë: Kievi urdhëron evakuimin e pjesshëm të qytetit

Ukraina ka urdhëruar disa banorë të largohen nga Kupiansk, pasi Rusia kërkon të rimarrë qytetin që la vitin e kaluar. Autoritetet rajonale...

Lufta në Ukrainë, Kancelari gjerman thirrje Kinës: Mos dërgoni armë në Rusi

Kancelari gjerman, Olaf Scholz,  i kërkoi Kinës të mos dërgojë armë për të ndihmuar luftën e Rusisë në Ukrainë, teksa i...

Stoltenberg: Ukraina do të bëhet anëtare e NATO-s “në planin afatgjatë”

Ukraina do t’i bashkohet NATO-s “në afat të gjatë”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ndërsa Kievi kërkon të...

SHBA do t’i japë 10 miliardë dollarë Ukrainës deri në shtator

Shtetet e Bashkuara do të ndajnë më shumë se 10 miliardë dollarë për Ukrainën deri në shtator për të mbuluar një...

Putin: Moska duhet të marrë parasysh aftësitë bërthamore të NATO-s

Presidenti Vladimir Putin tha se Rusia nuk ka zgjidhje tjetër veçse të marrë parasysh aftësitë bërthamore të NATO -s, ndërsa aleanca...

Zelensky: Fitorja e Ukrainës është e pashmangshme nëse aleatët bëjnë “detyrat”

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky po merr pjesë në një konferencë shtypi në përvjetorin e një viti të luftës në Ukrainë. Gjatë konferencës,...

“Ukraina”, Ministrja Xhaçka flet në Këshillin e Sigurimit të OKB

Ministrja Olta Xhaçka ka folur në Këshillin e Sigurimit të OKB, ku është përkujtuar  1 vjetori i pushtimit rus në Ukrainë. Në...

Biden: Ukraina nuk do të jetë kurrë një fitore për Rusinë

Të gjithë zyrtarët nga bota kanë kujtuar sot 1 vjetorin e pushtimit rus në Ukrainë. Së fundmi ka qenë presidenti amerikan Joe...

Euronews Albania në Ukrainë, një vit pas luftës, banorët: Fitorja është e jona

Euronews Albania ndodhet në Ukrainë në 1 vjetorin e nisjes së agresionit rus. Gazetari Xhemajl Rexha sjell përjetimet e banorëve të...

1 vit nga pushtimi rus, Meta: Populli ukrainas frymëzim për botën

Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta, ka përkujtuar 1 vjetorin e Ukrainës, ku për pasojë  kanë humbur jetën qindra persona...

Hakmerret Putin! Bombardohet Ukraina pas vizitës së Biden

Gazetari Xhemajl Rexha ka treguar situatën aktuale në Kiev ndërsa vet është mes tankeve dhe artilerisë së rëndë. Në një intervistë për...

A do të ketë Putin fatin e Millosheviçit? Ja çfarë thotë gazetari

Gazetari Xhemajl Rexha ka treguar situatën aktuale në Kiev ndërsa vet është mes tankeve dhe artilerisë së rëndë. Në një lidhje të...