English

Gjykatësi “kërcënon” Trump, ish-presidenti shkëmben batuta me kryesuesin e seancës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokatët e Donald Trump akuzuan shkrimtaren Jean Carrol për publicitet, pas deklaratave të saj se reputacioni i ishte shkatërruar për shkak se kishte akuzuar ish-presidentin për agresion seksual.

- Advertisement -

Dita e dytë e procesit civil në dëm të ish-shefit të Shtëpisë së Bardhë kaloi me shkëmbime të ashpra batutash mes tij dhe gjyqtarit, i cili në një moment e kërcënoi zotin Trump se do ta nxirrte nga salla e gjyqit.

“Zoti Trump, uroj të mos më duhet të marr në konsideratë përjashtimin tuaj nga procesi. Me sa shoh është diçka që ja u paska qejfi”, tha gjyqtari.

“Do të doja shumë”, replikoi ish-presidenti. “Me sa kuptoj jeni i etur që unë ta bëj këtë pasi nuk e kontrolloni dot veten”, vijoi gjyqtari.

Vitin e kaluar, një juri gjyqësore e shpalli ish-presidentin përgjegjës për abuzim seksual në dëm të zonjës Carrol, por ai vazhdon ta mohojë akuzën.

Konkretisht, Trump u shpall fajtor për abuzim dhe shpifje, por jo për dhunim dhe shkrimtarja u dëmshpërblye me 5 milionë dollarë.

Asokohe, procesi bazohej në deklaratat e Trump se historia e Carrol ishte një “mashtrim dhe një rreng”. Ndërsa çështja aktuale ka në fokus deklarata të tjera, të cilat gjyqtari i ka cilësuar si shpifje e që Trump i ka bërë në 2019-n, kur ishte ende president dhe kur i quajti pretendimet e saj si “tërësisht të rreme”.

Tani, gjyqi i dytë do të përcaktojë dëmet shtesë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?