English

Anëtari i dhjetë i Gjykatës së Lartë zgjidh ngërçin në Kushtetuese

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti Ilir Meta dekretoi këtë të mërkurë emërimin e Arbena Ahmetit si gjyqtarja më e re e Gjykatës së Lartë.

- Advertisement -

Me këtë emërim të ri, Gjykata e Lartë, nga sot bëhet me 10 gjyqtarë nga 19 anëtarë që duhet të ketë.

Plotësimi i Gjykatës së Lartë me 10 anëtarë i hap rrugën plotësimit të Gjykatës Kushtetuese, duke qenë se zgjedhja e 3 anëtarëve të Kushtetueses kishte ngecur për shkak të mungesës së kuorumit në Gjykatën e Lartë.

Gjykata Kushtetuese aktualisht ka 7 anëtarë: Vitore Tusha kryetare; Elsa Toska, Marsida Xhaferllari, Fiona Papajorgji, Sonila Bejtja, Altin Binaj dhe Përparim Kalo.

Por, përfundimi i mandateve të gjyqtarëve Altin Binaj dhe Përparim Kalo pritet ta lërë Kushtetuese me 5 anëtarë gjithsej.

Vendimet e Gjykatës Kushtetuese, e cila duhet të ketë 9 anëtarë merren me 5 vota. Në të kundërt çdo vendim nuk mund të marrë fuqi kushtetuese.

Dekreti i presidentit u përshëndet edhe nga ambasadorja e SHBA në vendin tonë Yuri Kim.

Disa ditë më parë presidenti Meta publikoi listën e 10 kandidatëve që kanë aplikuar për të zënë vendin e gjyqtarit Përparim Kalo në Gjykatën Kushtetuese, mandati i të cilit mbaron në prill.

Mes emrave që kanë aplikuar për këtë pozicion është edhe ish-kryeprokurorja e përkohshme Arta Marku dhe Arta Vorpsi, emri i të cilës është refuzuar më herët nga Meta për Kushtetuesen.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×