English

Gjyshja i la trashëgim 25 milionë euro, Marlene Engelhorn zbulon planin e dhurimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Marlene Engelhorn, e cila është 31 vjeç dhe jeton në Vjenë, dëshiron që 50 austriakë të përcaktojnë se si duhet të rishpërndahen 25 milionë euro  e trashëgimisë së saj.

- Advertisement -

“Unë kam trashëguar një pasuri, pa bërë asgjë për të,” tha ajo. “Dhe shteti nuk dëshiron as taksa mbi të”.

Austria shfuqizoi taksën e trashëgimisë në vitin 2008, një nga një pjesë e vogël e vendeve evropiane që nuk imponojnë taksën e trashëgimisë. Zonja Engelhorn beson se kjo është e padrejtë.

Ajo është pasardhëse e Friedrich Engelhorn, themeluesit të kompanisë gjermane kimike dhe farmaceutike, BASF, dhe trashëgoi miliona kur gjyshja e saj vdiq në shtator 2022.

Pasuria e Traudl Engelhorn-Vechiatto u vlerësua nga revista amerikane Forbes në 4.2 miliardë dollarë dhe madje para se të vdiste, mbesa e saj kishte deklaruar se donte të shpërndante rreth 90% të trashëgimisë së saj.

Të Mërkurën, 10.000 ftesa që synojnë qytetarët e zgjedhur rastësisht austriak filluan të mbërrinin në kuti letrash në Austri.

Ata që dëshirojnë të marrin pjesë në nismën e zonjës Engelhorn, e njohur si Këshilli i Mirë për Rishpërndarjen, mund të regjistrohen në internet ose me telefon. Nga ai kampion fillestar prej 10,000 austriakë të cilët janë të gjithë të moshës mbi 16 vjeç, do të zgjidhen 50 persona, me 15 anëtarë zëvendësues të përzgjedhur gjithashtu në rast të braktisjes.

“Nëse politikanët nuk bëjnë punën e tyre dhe rishpërndajnë, atëherë unë duhet ta rishpërndaj vetë pasurinë time”, shpjegoi ajo në deklaratën e saj.

“Shumë njerëz luftojnë për të përballuar jetesën me një punë me orar të plotë, dhe paguajnë taksa për çdo euro që fitojnë nga puna, këtë e shoh si dështim të politikës dhe nëse politika dështon, qytetarët duhet të merren vetë me të. ”

Christoph Hofinger, Drejtor Menaxhues i Institutit Foresight, i cili po mbështet nismën, tha se këshilli për të rishpërndarë paratë e trashëgimtares do të përbëhet nga 50 persona “nga të gjitha grupmoshat, shtetet federale, klasat shoqërore dhe prejardhja”.

Grupit do t’i kërkohet të “kontribuojë idetë e tyre në mënyrë që së bashku të zhvillojnë zgjidhje në interes të shoqërisë në tërësi”, tha ai.

Ata do të marrin pjesë në një seri takimesh që do të mbahen në Salzburg me akademikë dhe organizata të shoqërisë civile nga marsi deri në qershor të këtij viti.

Organizatorët thonë se takimet do të jenë pa pengesa, me kujdesin e fëmijëve dhe interpretuesit në dispozicion nëse kërkohet. Kostot e udhëtimit do të mbulohen dhe pjesëmarrësit do të marrin 1.200 € për çdo fundjavë që marrin pjesë.

Marlene Engelhorn beson se diskutimet e tyre do të jenë një “shërbim ndaj demokracisë” dhe kështu ata duhet të kompensohen siç duhet për të.

“Unë nuk kam asnjë të drejtë të vetos,” tha ajo: “Unë po i vendos pasuritë e mia në dispozicion të këtyre 50 njerëzve dhe duke i vendosur besimin tim në to”.

Nëse ata nuk mund të dalin me një vendim “të mbështetur gjerësisht” se çfarë të bëjnë me paratë, atëherë paratë kthehen te Znj Engelhorn .

Nuk është e qartë saktësisht se cila pjesë e trashëgimisë së saj po i jepet, megjithëse në vitin 2021 ajo tha se donte të shpërndante të paktën 90% të saj, sepse nuk kishte bërë asgjë për ta fituar atë dhe thjesht kishte pasur fat në një “llotari lindjeje”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?