Greqia dënon retorikën turke për Qipron, Erdogan: Jo bisedime me Mitsotakis-in

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Liderët e Greqisë dhe Qipros u takuan të premten, në një kohë kur Ankaraja po përshkallëzon retorikën e ashpër ndaj Athinës dhe Nikozias.

Dy krerët e shteteve shprehën besimin tek ligji ndërkombëtar, aleancat dhe tek familja europiane, teksa u mbrojtën nga akuzat.

“Mbrojtja e Greqisë dhe Qipros nga çdo tendencë revizioniste janë ligji ndërkombëtar, aleancat tona dhe përkatësia në familjen evropiane. Gjithashtu, me qetësi, vendosmëri dhe gjakftohtësi ne do t’i kundërvihemi çdo retorike që tejkalon kufijtë e praktikës diplomatike”, tha kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis.

- Advertisement -

“Jam i sigurt se retorika e Ankarasë do të diskutohet në Këshillin Europian javën e ardhshme dhe më pas në takimin NATO-BE. Jam i sigurt se do të përcjellim një mesazh edhe më të fortë për shmangien e provokimeve nga kushdo që vë në dyshim sovranitetin dhe integritetin territorial të Greqisë dhe Qipros”, tha presidenti i Republikës së Qipros, Nikos Anastasiades.

Erdogan përsëriti edhe njëherë se Turqia nuk do të mbajë më takime të nivelit të lartë me Greqinë, pas rritjes së tensioneve mes dy vendeve.

“E kam shprehur qëndrimin tim në lidhje me Greqinë. Derisa të kem një politikan të ndershëm përpara, ne nuk do të takohemi më me ata. U kemi dhënë fund takimeve të nivelit të lartë dhe nuk do të zhvillojmë më asnjë me palën greke”, tha presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Në samitin e fundit të NATO-s si Mitsotakis edhe Erdogan deklaruan se do të jenë të pranishëm në takimin e ardhshëm në Madrid. Por ata thjesht do të jenë në të njëjtën kohë në të njëjtin vend, pasi bisedime dypalëshe nuk do të ketë përsa kohë presidenti turk thotë se nuk e njeh Mitsotakisin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë…

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...

TË FUNDIT

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë…

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×