Hungaria e Gjeorgjia nënshkruajnë marrëveshje për partneritet në energji

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zgjidhja afatgjatë për krizën e vazhdueshme energjetike është që Evropa të blejë sa më shumë energji nga sa më shumë burime të jetë e mundur, tha sot kryeministri hungarez Viktor Orban pas nënshkrimit të një marrëveshjeje partneriteti strategjik me homologun e tij gjeorgjian Irakli Garibashvili në Budapest.

Në një deklaratë të përbashkët për shtyp, Orban tha se oferta më e lartë do të ulë çmimet e energjisë, gjë që është në interesin themelor të Hungarisë, sepse vendi “lufton me inflacionin, i cili kryesisht shkaktohet nga çmimet e larta të energjisë”.

“Po formohet një partneritet i ri i madh energjetik për të cilin hungarezët kanë një interes të veçantë,” shtoi ai, duke specifikuar se plani është krijimi i një sistemi të ri të madh të linjës së transmetimit që do të dërgonte energji elektrike nga Azerbajxhani në Hungari nëpërmjet Gjeorgjisë dhe Rumanisë.

- Advertisement -

Sipas tij, ky sistem mund të zëvendësojë sasi të mëdha të gazit natyror që aktualisht Hungaria e përdor për prodhimin e energjisë elektrike, shkruan KosovaPress.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×