English

Izraeli konfirmon se shpërthimi i dytë në Jabalya ishte rezultat i një sulmi ajror

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit konfirmuan se një shpërthim në lagjen Falluja të kampeve të refugjatëve Jabalya ishte për shkak të një sulmi ajror të mërkurën.

- Advertisement -

Deklarata e IDF-së thotë si më poshtë:

“Më parë sot, bazuar në inteligjencën e saktë, avionët luftarakë të IDF-së goditën një kompleks komandimi dhe kontrolli të Hamasit në Jabaliya. Ne mund të konfirmojmë se terroristët e Hamasit u eliminuan në sulm. Hamasi ndërton qëllimisht infrastrukturën e tij terroriste nën, përreth dhe brenda ndërtesave civile, duke rrezikuar qëllimisht Civilët e Gazës. IDF u ka bërë thirrje banorëve të Gazës në këtë lagje që të evakuohen si pjesë e përpjekjeve të saj për të zbutur dëmet ndaj civilëve. IDF vazhdon t’u bëjë thirrje të gjithë banorëve të Gazës veriore dhe qytetit të Gazës që të evakuohen drejt jugut në një zonë më të sigurt”.

Një sulm izraelit në kampin e refugjatëve Jabalya të martën la dëme katastrofike dhe vrau një numër të madh njerëzish, sipas dëshmitarëve okularë dhe mjekëve atje. Izraeli thotë se sulmi i tij kishte në shënjestër dhe vrau një komandant të lartë të Hamasit, ndërsa Hamasi mohoi me forcë praninë e një prej liderëve të tij në kamp.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?