English

Jordania tërheq ambasadorin nga Izraeli për shkak të luftës në Gazë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Jordania, një aleat i rëndësishëm i Shteteve të Bashkuara, tha të mërkurën se e ka tërhequr ambasadorin e vet nga Izraeli, dhe se i ka kërkuar ambasadorit izraelit të qëndrojë jashtë Jordanisë, në shenjë proteste për “katastrofën humanitare” në Gazë.

Zëvendëskryeministri i Jordanisë, Ayman al-Safadi, i cili është edhe ministër i Jashtëm, tha se kthimi i ambasadorëve lidhet me “ndaljen e luftës në Gazë” nga Izraeli, si dhe “katastrofës humanitare që po e shkakton”.

Jordania e nënshkroi një marrëveshje paqeje me Izraelin në vitin 1994, duke u bërë vendi i dytë arab pas Egjiptit që e bën këtë.

- Advertisement -

Ndërkohë, paraditen e të mërkurës, pas pothuajse tri javë rrethim, palestinezët e parë u lejuan të largohen nga Gaza për në Egjipt, përderisa sulmet izraelite goditën një kamp refugjatësh për të dytën ditë me radhë.

Mbi 100 persona që kishin pasaporta të huaja dhe të plagosur rëndë u lejuan që të largoheshin nga Gaza të mërkurën, tha Wael Abu Omar, zëdhënës i Autoritetit Palestinez për kalimet kufitare.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×