English

VIDEO| Indonezi, vullkani shpërthen sërish gjatë evakuimit të popullsisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qindra banorë të ishullit indonezian Tagulandang pritën sot në portin e ishullit për t’u evakuuar, pasi tymi gri vazhdonte të dilte nga krateri i vullkanit Ruang.

- Advertisement -

Një vullkan në ishullin Ruang të Indonezisë shpërtheu në llavë të martën, duke bërë që autoritetet të evakuojnë më shumë se 12,000 njerëz nga ishulli i afërt Tagulandang, raportoi Reuters.

Pas shpërthimit të djeshëm, Qendra e Indonezisë për Vullkanologjinë dhe Rreziqet Gjeologjike ngriti nivelin e alarmit për vullkanin Ruang në nivelin më të lartë dhe paralajmëroi banorët e ishullit Tagulandang se rënia e shkëmbinjve dhe llavës në oqean mund të shkaktojë një cunami.

“Anëtarët e shërbimit të kërkim-shpëtimit nga Manado po evakuojnë 109 banorë të Tagulandang në portin e Munte, ndërsa qindra janë ende duke pritur në portin e Minanga për t’u evakuuar”, njoftoi sot Agjencia Kombëtare e Kërkimit dhe Shpëtimit.

Banorët do të evakuohen në distriktin Minahasa Veriore në ishullin indonezian të Sulawesi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?