Inflacion rekord, cilat vende në Evropë po goditen më keq?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Inflacioni në Britaninë e Madhe u rrit më shumë se sa pritej në tetor, duke arritur në 11.1 për qind, niveli i tij më i lartë që nga viti 1981.

Kjo krahasuar me inflacionin prej 10.1 për qind në shtator, tha të mërkurën Zyra për Statistikat Kombëtare.

Rritja u nxit kryesisht nga rritja e çmimeve të energjisë elektrike dhe gazit, me 24 për qind nga viti në vit, pavarësisht një kufiri të qeverisë, dhe nga çmimet e ushqimeve, me 16.4 për qind.

- Advertisement -

Në eurozonë, inflacioni vjetor pritet të ketë arritur një rekord të ri prej 10.7 për qind në tetor, nga 9.9 për qind në shtator, sipas vlerësimit të fundit  të organit të statistikave të bllokut Eurostat.

Më shumë se gjysma e vendeve të eurozonës shënuan norma inflacioni dyshifror në tetor, duke përfshirë Gjermaninë (11.6 për qind), Belgjikën (13.1 për qind) dhe Holandën (16.8 për qind). Franca tregoi normën më të ulët, me 7.1 për qind.

Italia pa rritjen më të madhe mujore të çmimeve, me një rritje të inflacionit nga 9.4 për qind në shtator në 12.8 për qind në tetor.

Çmimet e energjisë ishin përsëri nxitësit kryesorë të inflacionit të eurozonës, me një rritje prej 41.9 për qind nga viti në vit, krahasuar me 40.7 për qind në shtator dhe 38.6 për qind në gusht.

Çdo cep i kontinentit po përballet me çmime në rritje, me rikthimin e pritshëm ekonomik të Evropës nga pandemia e koronavirusit që pengohet nga një sërë faktorësh.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

TË FUNDIT

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

Spahiu ironizon demokratët: Kur fliste Selami ju qeshnit që t’ju shihte kryetari

Juristi Kreshnik Spahiu ka ironizuar demokratët duke iu rikujtuar se kur fliste Eduard Selami, ata qeshnin për t’i rënë në sy kryetarit. “Sot Partia Demokratike...

Deputeti i PD tregon si u “ndezën gjakrat”: Ja sherri pas mbledhjes së kryesisë

Deputeti i PD, Lefter Gështenja tregoi në emisionin Now në Euronews Albania si nisi konflikti gjatë mbledhjes së kryesisë së PD që përfundoi me...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×