Tregu i librit në krizë, Inflacioni i lartë rrit çmimet, librashitësit pesimistë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tregu i librit në Hungari ndodhet në situatë të vështirë. Si pasojë e rritjes së inflacionit dhe çmimeve të energjisë, librat po bëhen gjithnjë e më të shtrenjtë.

“Nuk jam aspak optimiste. Çdo gjë është shumë e shtrenjtë. Librat janë artikuj kulture. Njësoj si teatri apo kinemaja, ata argëtojnë njerëzit. Por një familje në vështirësi do t’i shpenzojë paratë për të tjera gjëra”, thotë Eva Redei, pronare librarie në Hungari.

Pronarët shpresojnë se sezoni i Krishtlindjes nuk do të jetë aq i keq. Disa prej tyre kanë nisur shitjet me rastin e festës më herët se zakonisht.

- Advertisement -

“Situata është pasojë e pasigurive ekonomike. Njerëzit janë të vetëdijshëm se sa mund të shpenzojnë për gjëra si librat, apo lodrat. Por pasiguria më e madhe është se cilat do të jenë shifrat pas një muaji apo një muaji e gjysmë”, shprehet Andras Urogdi, menaxher librarie.

Fundi i vitit është tradicionalisht periudha e tregut të librit. Sidoqoftë, ai pasohet me një rënie, e cila për shkak të krizës mund të jetë më e madhe se zakonisht.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Çfarë po ndodh me euron? Monedha evropiane në pikiadë

Monedha europiane euro vazhdon te zhvlerësohet përballë lekut. Në kursin e këmbimit, për herë të parë në historikun e vet, 1 euro po këmbehet 108.4 lekë. Monedha Europiane po bie...

Ish-drejtori i policisë: Kurti trim, do votohet dhe 10 vite të tjera! SHBA gaboi

Ish-drejtori i policisë, Shemsi Prençi tha në një intervistë për Euronews Albania se Albin Kurti edhe për 10 vite do jetë politikani më i...

Del në ankand lapsi që Eva Braun i dhuroi Hitlerit, sa vlerësohet të shitet

Një laps i mbështjellë me pjesë argjendi që supozohet se i përkiste Adolf Hitlerit do të dalë në ankand në Belfast muajin e ardhshëm....

TË FUNDIT

Çfarë po ndodh me euron? Monedha evropiane në pikiadë

Monedha europiane euro vazhdon te zhvlerësohet përballë lekut. Në kursin e këmbimit, për herë të parë në historikun e vet, 1 euro po këmbehet 108.4 lekë. Monedha Europiane po bie...

Ish-drejtori i policisë: Kurti trim, do votohet dhe 10 vite të tjera! SHBA gaboi

Ish-drejtori i policisë, Shemsi Prençi tha në një intervistë për Euronews Albania se Albin Kurti edhe për 10 vite do jetë politikani më i...

Del në ankand lapsi që Eva Braun i dhuroi Hitlerit, sa vlerësohet të shitet

Një laps i mbështjellë me pjesë argjendi që supozohet se i përkiste Adolf Hitlerit do të dalë në ankand në Belfast muajin e ardhshëm....

SPAK kërkon 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit

SPAK ka kërkuar dënimin me 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit Zamira Vyshka. Për shkak të gjykimit të shkurtuar i ulët 1/3 e dënimit...

Blinken: Strategjia ruse, dështim total. Humbi influencën!

Sekretari amerikan i Shtetit bëri një seri kritikash ndaj Vladimir Putin në udhëtimin e tij në Finlandë. Në një fjalim të mbushur me kritika ndaj...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×