Eurozona: Inflacioni në tetor shënoi një rekord të ri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rritja ekonomike në Eurozonë u ngadalësua edhe në tremujorin e tretë, me një rritje 0.2 për qind në krahasim me tremujorin e mëparshëm, ndërsa inflacioni u përshpejtua në tetor dhe arriti një rekord të ri 10.7 për qind, sipas të dhënave të publikuara sot nga agjencia evropiane e statistikave Eurostat.

Ekonomitë e Eurozonës u treguan më elastike se sa pritej në tremujorin korrik-shtator, pavarësisht përshpejtimit të rritjes së çmimeve, të nxitur nga lufta në Ukrainë, por duke rritur rrezikun e një recesioni.

Megjithatë, treguesit më të mirë se sa pritej ende konsiderohen vetëm si një shenjë pushimi, pasi çmimet vazhdojnë të rriten me luftën në Ukrainë dhe krizën energjetike, dhe tregues të tjerë tregojnë tashmë një rënie të aktivitetit ekonomik, sipas ekspertëve, shkruan KosovaPress.

- Advertisement -

Inflacioni vjetor arriti në 10.7 për qind në tetor dhe në shtator ishte 9.9 për qind, tashmë më i larti që nga fillimi i mbajtjes së të dhënave statistikore në vitin 1997.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

TË FUNDIT

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×