Inflacion rekord në Eurozonë për shkak të luftës në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Inflacioni në 19 vendet që përdorin monedhën e përbashkët të euros preku rekordin prej 8.1% në muajin maj nga rritja e kostos së energjisë, e nxitur pjesërisht nga lufta në Ukrainë.

Sipas të dhënave të Agjencisë Evropiane të Statistikave, Eurostat, inflacioni ka kaluar kështu rekordin e kaluar prej 7.4% i arritur në mars dhe prill.

Çmimet e energjisë u rritën 39.2 për qind, duke treguar se si lufta e shoqëruar me problemet globale të furnizimit po e bëjnë jetesën më të shtrenjtë për 343 milionë banorët e Eurozonës.

- Advertisement -

Edhe çmimet e ushqimeve u rritën 7.5 për qind, një tjetër shenjë se lufta po ngre çmimet në mbarë botën, pasi Rusia dhe Ukraina janë furnizuesit kryesorë të globit me drithëra.

Çmimet për produkte si veshjet, aparaturat, automjetet, kompjuterët dhe librat u rritën 4.2%. Ndërsa çmimet e shërbimeve 3.5.

“Po flasim për nevojën për të mbrojtur shtresën më të cënueshme, për njerëzit që janë në vështirësi ekonomike. Nevoja për mbrojtje sociale duhet të kthehet në faktor të mënyrës së reagimit të qeverive. Ne po kërkojmë dialog dhe bashkimin e qeverive, punëdhënësve dhe punëtorëve për të gjetur zgjidhjen e duhur në një situatë shumë të vështirë. Vetëm kështu arrihet një zgjidhje legjitime dhe e pranueshme”, tha Guy Ryder, nga Organizata Ndërkombëtare e Punës.

Sipas Eurostat, bëhet fjalë për nivelin më të lartë të inflacionit që prej vitit 1997. Shifrat e fundit rrisin presionin ndaj Bankës Qendrore Evropiane për të rritur normat e interesit nga nivelet ultra të ulëta, me qëllim kontrollin e rritjes së çmimeve.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Lash Karaibet dhe Portugalinë për Vlorën”, italiania tregon pse qëndroi në Shqipëri

Tereza Guzzardi është një sipërmarrëse italiane e cila ka zgjedhur të jetojë në Shqipëri. Në një intervistë për “Good Morning Albanians” ajo ka treguar se...

Dobësim dhe solar, trajtimet që po bëhen këtë verë

Stina e verës është periudha kur të gjithë duam që të dukemi sa më mirë sidomos në pamjen e jashtme. Qendra estetike janë të tejmbushura...

Shqiptarja “shpallet” heroinë në Zvicër, i shpëton jetën fëmijës 4-vjeçar

Mediat zviceriane i kanë bërë jehonë rastit të një 34-vjeçareje me origjinë shqiptare e cila shpëtoi një fëmijë nga mbytja në një pishinë në...

TË FUNDIT

“Lash Karaibet dhe Portugalinë për Vlorën”, italiania tregon pse qëndroi në Shqipëri

Tereza Guzzardi është një sipërmarrëse italiane e cila ka zgjedhur të jetojë në Shqipëri. Në një intervistë për “Good Morning Albanians” ajo ka treguar se...

Dobësim dhe solar, trajtimet që po bëhen këtë verë

Stina e verës është periudha kur të gjithë duam që të dukemi sa më mirë sidomos në pamjen e jashtme. Qendra estetike janë të tejmbushura...

Shqiptarja “shpallet” heroinë në Zvicër, i shpëton jetën fëmijës 4-vjeçar

Mediat zviceriane i kanë bërë jehonë rastit të një 34-vjeçareje me origjinë shqiptare e cila shpëtoi një fëmijë nga mbytja në një pishinë në...

“Burri ishte kundër!” Stilistja: Nuk donte që të hapja Instagram për djalin

Stilistja Enxhi Valteri tha në “Good Mornin Albanians” se ka vendosur të mos postojmë më foto të djalit të saj në Instagram. E ftuar për...

VIDEO| Momentet pasi siriani qëllon me thikë fëmijët në parkun e lojërave

Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Annecy në juglindje të Francës. Një burrë i armatosur me një thikë sulmoi një...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×