Inflacioni në Argjentinë kalon shifrën 100%

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Norma e inflacionit në Argjentinë ka kaluar 100% për herë të parë që nga fundi i hiperinflacionit në fillim të viteve ’90.

Inflacioni arriti në 102.5% në shkurt, tha agjencia e statistikave të vendit, që do të thotë se çmimi i shumë mallrave të konsumit është më shumë se dyfishuar që nga viti 2022.

Argjentina ka vite që është në vështirësi ekonomike dhe shumica e popullsisë tani jeton në varfëri, shkruan BBC.

- Advertisement -

Qeveria e saj është përpjekur të frenojë rritjen e çmimeve duke kufizuar çmimet e ushqimeve dhe produkteve të tjera.

Por sektorët e ushqimit dhe pijeve panë rritjen më dramatike kohët e fundit, me çmimet që u rritën me 9.8% në shkurt krahasuar me janarin.

Mediat argjentinase thanë se kjo rritje mund të jetë pjesërisht për shkak të një rritje të mprehtë të çmimit të mishit, i cili u rrit me gati 20% në harkun e një muaji. Kushtet e pafavorshme të motit, një valë e zgjatur e të nxehtit dhe një thatësirë ​​ndikuan seriozisht në bagëtinë dhe të korrat, tha gazeta lokale e lajmeve Ambito.

Megjithëse simbolika e rritjes së normës së inflacionit në 100% është e habitshme, efektet e rritjes së inflacionit janë ndjerë prej kohësh në Argjentinë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Reagon PDK: Kurti po rrezikon raportet me SHBA-të, të ndryshojë urgjentisht qasjen

Pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës i cili është shprehur se do të mbështesë deri në  fund kryekomunarët e rinj në veri ka reaguar...

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...

Analisti i drejtohet ashpër deputetes: Ti nuk e di me cilën parti je

Analisti Alban Daci ka kritikuar në sy deputeten e PD-së Ilda Dhori, duke thënë me nota të larta ironie se ajo nuk e di...

TË FUNDIT

Reagon PDK: Kurti po rrezikon raportet me SHBA-të, të ndryshojë urgjentisht qasjen

Pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës i cili është shprehur se do të mbështesë deri në  fund kryekomunarët e rinj në veri ka reaguar...

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...

Analisti i drejtohet ashpër deputetes: Ti nuk e di me cilën parti je

Analisti Alban Daci ka kritikuar në sy deputeten e PD-së Ilda Dhori, duke thënë me nota të larta ironie se ajo nuk e di...

Kurti s’tërhiqet: Përballë kemi ekstremistë, kryetarët në veri kanë mbështetjen tonë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se kryetarët e zgjedhur nga zgjedhjet e 23 prillit, përkundër pjesmarrjes së ulët në zgjedhje për shkak të bojkotit...

Ankimuan rezultatin në Bashkinë e Bleshit, shtyhet vendimi i KAS për kërkesën e BF

Është shtyrë vendimi i KAS për kërkesën e BF që ka kërkuar shpalljen e pavlefshme të kutisë së burgut te Kosovës në rezultatin për...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×